Fıkra
Diktatör
Diktatörün biri, uyguladığı politikaların etkilerini araştırmak üzere kıyafet değiştirerek bir meyhaneye gider. Adamın biri, çok zengin bir sofrada demlenmektedir, yanına gider.

- Böyle içebilmek için iyi kazanıyor olmalısın. Günde ne kadar kazanıyorsun?
-2000 lira.
-Peki büyük liderimiz, vergileri biraz daha arttırıp, çalışma koşullarını ağırlaştırırsa ne kadar kazanırsın?
-4000 lira.
-Peki kemerleri biraz daha sıkarsak?
-Ooo... En az 5000 lira.
Diktatör sinirlenmeye başlar.
-Peki ya insanları ölümüne çalıştırırsak?
-O zaman 10,000 liradan aşağı kazanmam!
-Öf be adam, ne iş yapıyorsun sen yahu?
-Tabutçuyum!


Her Şey Bekçi İçin
Kongre üyeleri bir gün ülkenin ıssız bir bölgesinde, kocaman ve terkedilmiş bir hurda yığını deposu keşfetmişler. İçlerinden biri "Bir bekçi kiralayalım, buraya sahip çıksın. Birileri gelip burada bir şeyler karıştırmasın." demiş. Kongre üyeleri uygun bulmuş. Böylece bir adamı "bekçi" sıfatıyla işe almışlar.

Ertesi gün bir diğer kongre üyesi, "İyi yaptık da bir eksik var. Biz bekçiye bir iş tanımı vermedik ki, adam nasıl çalışacağını bilsin. Ayrıca iş tanımını verdikten sonra adamı bir de eğitmek lazım." demiş. Diğerleri onu haklı bulmuşlar, böylece bekçinin iş tanımını belirleyecek bir "Planlama Departmanı" kurmuşlar, oraya da bu tanımları rapor edecek bir "Dokümantasyon Uzmanı" ile bir de bekçi için "Eğitmen" almışlar.

Birkaç gün sonra başka bir kongre üyesi sormuş: "Peki ama bu bekçi ve diğerlerinin iyi çalışıp çalışmadığını takip edecek biri lazım değil mi?" Böylece bekçi ve eğitmenlerini denetleyecek bir "Kalite Kontrol Departmanı" kurmuşlar, oraya bir "Kalite Kontrol Sorumlusu" ile bu adamların ne yapıp ettiğini rapor edecek 2 tane "Müfettiş" almışlar...

Ertesi gün bir diğer kongre üyesi "Peki ama bir bekçi ve peşinden bir sürü denetleyici işe aldık, bunların maaşını kafamıza göre mi vereceğiz? Kime ne kadar maaş vereceğimizin bir sistemi olmalı." demiş. Böylece bir "Muhasebe Departmanı" kurmuşlar. Oraya da bir "Muhasebeci", bir "Bordro Memuru" ve bütün bu insanların ne kadar çalıştığını ve işe geliş gidiş saatlerini takip edecek bir "Denetleme Uzmanı" işe almışlar.

Ertesi gün bir diğer kongre üyesi sormuş: "Eveeet bir bekçimiz var, bağlı olduğu departmanları da kurduk, iyi güzel de bunlar kendi başına buyruk mu iş yapacaklar? Bunlara bir müdür lazım değil mi? Tabi müdür aldıktan sonra bunun bir de yardımcısı olması lazım." Bunun üzerine bekçi ve bağlı bulunduğu departmanlar için "Müdür", "Müdür Yardımcısı", bir de "Sekreter" işe almışlar. Birkaç gün sonra kongre toplantısında tartışma çıkmış.

"Şu hale bak. Bütçenin 22.000$ üzerine çıkmışız. Bütün gereksiz harcamaları belirleyip yarından itibaren kesmemiz lazım!"

***

...Ve Bekçiyi Kovmuşlar ...


İstihdam
Günün birinde mühendisin biri ziyaretlerde bulunmak üzere Çin'e gider. Bu ziyareti sırasında kazma kürekle baraj inşa eden büyük bir ekiple karşılaşır. Mühendis o inşaatın şefine neden motorlu araç kullanmadıklarını sorar. Eğer motorlu araçlar kullanılırsa aynı işin birkaç ay içinde değil birkaç gün içinde bitirilebileceğini izah eder. Çinli inşaat şefi ise bunun çok fazla insanı işsiz bırakacağını söyler, istihdam yaratmak için kazma kürek ile baraj inşa ettiklerini söyler. Bunun üzerine mühendis "Ben sizin baraj inşa etmeye çalıştığınızı sanıyordum. Eğer isteğiniz istihdam yaratmak ise, işçilere kürek yerine neden kaşık vermiyorsunuz?" diye sorar.

"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt