Atatürkçülük (Kemalizm) ve İdeoloji
Yazar Hakkında:
1973'te Denizli'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli'de tamamladı. 1990'da girdiği Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü'nden 1994'te mezun oldu. 1997'de yüksek Lisansını; 2003'te de doktora çalışmasını tamamladı. 2008'de ise doçent oldu. 1997'den beri Pamukkale Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan İnan'ın, Türkiye'nin yakın tarihi, tarih yöntemi ve biyografi üzerine yayımlanmış kitap ve makaleleri vardır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
sinan@pau.edu.tr
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Güz 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
36
Sayfa:
109-116
Makale Hakkında:
Türkiye siyasi tarihi "Kemalizm" kelimesi kullanılmadan ne açıklanabilir ne de anlaşılabilir. Kemalizm ister bir ideoloji olsun ister bir teori olsun, onun çıkış noktasını, hangi amaçlar için kullanıldığını, Mustafa Kemal ile olan ilişkisini, Türkiye siyasi tarihinde oynadığı rolü bilmek belki de bir yap-boz oyunun en önemli parçalarından birini yerine doğru şekilde koymak demektir. İşte Süleyman İnan'ın "Atatürkçülük (Kemalizm) ve İdeoloji" adlı makalesi yukarıda sıraladığımız konulara yanıt bulmak isteyenler için oldukça yerinde bir eser. Tarihi perspektif ile Kemalizmin nasıl doğduğunu ve onun nasıl ideolojileştirilmeye çalışıldığını anlatan İnan'ın makalesi ayrıca Kemalizmin temel ilkelerinin bakış açısına bağlı olarak hangi paradoksları içerdiğini ve bunların liberal değerler ile hangi noktalarda ayrıştığını okuyuca oldukça geniş bir literatür taraması ile sunuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt