Karl Marx'ın Mirası
Çevirmen:
Metin Toprak
Yazar Hakkında:
1894 yılında doğdu. Kariyeri 1913 yılında The Wall Street Journal'den atılmasıyla başlamıştır. The New Your Evening Post, The New York Evening Mail ve The New York Evening Herald gibi çeşitli gazeteler için yazılar yazmıştır. 1930 başlarında The Nation'da editörlük yapmıştır. 1946 ile 1966 yılları arasında Newsweek dergisinde "Businnes Tides" sütununda yazmıştır.
Hazlitt çok iyi bir yazar, sivri bir ekonomi düşünürü ve usanmayan bir özgürlük savunucusudur. Yazdığı en önemli kitabı olan Economics in One Lesson ilk basıldığı 1946 yılından beri 1 milyon satış yapmıştır. Bunun yanında içinde The Failure of The New "Economics" (1959) ve The Foundation of Morality (1964)'nin de olduğu 17 kitabın yazarıdır veya editörlüğünü yapmıştır. Hazlitt, Ekonomi Eğitimi Vakfı'nın (The Foundation of Economic Education) kurucu üyesi ve mutemedidir.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.hazlitt.org/
Yayınlandığı Kaynak:
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
EKİM 2009
Yayın Evi:
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sayı:
4(2)
Sayfa:
49‐56
Makale Hakkında:
Henry Hazlitt, Karl Marx'ın Komünist Manifesto'sunu değerlendirdiği bu yazıda, Komünist Manifesto'nun geneline yayılmış olan çelişkileri anlatıyor. Henüz Marx ölmeden Manifesto'da iddia ettiklerinin teker teker çürüdüğünü ifade eden Hazlitt ayrıca titizlikle ama herkesin anlayacağı bir üslup kullanarak Manifesto'nun tutarsızlıklarını ortaya koyuyor. Komünist Manifesto'nun iddia ettiklerinin başarısızlığını 19. ve 20. yüzyıldaki tarihi resmi kayıtlara bakarak gösteren Hazlitt (ücretlerdeki artış, çalışma saatlerinin düşmesi vb.), buna rağmen Manifesto'nun yarattığı çekiciliği şu sözler ile açıklıyor: "Marx ve Engels tahrikçi ve aktivist idiler –aynı zamanda kurnaz psikologdular."
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt