Milliyetçilik İdeolojisine Dair
Yazar Hakkında:
Ankara Hukuk Fakültesi mezunudur. Aynı fakültede yüksek lisans ve doktorasını yaptı. İdari yargıda hâkim olarak çalışırken 1985 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde akademik mesleğe intisap etti. Erdoğan 1991 yılında Anayasa Doçenti oldu, 1997 yılında profesörlüğe yükseldi. 1997-98 akademik yılında Amerika'nın Virginia eyaletindeki George Mason Üniversitesi'nde Fulbright bursiyeri olarak araştırmalar yaptı.
Ayrıca 1994 yılında resmen kurulan Liberal Düşünce Topluluğu'nun kurucularındandır. Bir dönem Liberal Düşünce dergisinin editörlüğünü yapmıştır. 6 yıl boyunca Star gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Eylül 2010'dan bu yana İstanbul Ticaret Odası Üniversitesi Hukuk Bölümü dekanıdır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
merdogan56@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz 1999
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
15
Sayfa:
40-47
Makale Hakkında:
Mustafa Erdoğan milliyetçiliği "birçok bakımdan problemli olan, bir ölçüde patolojik ve tehlikeli bir pozisyon..." olarak tanımlıyor. Önce milliyetçiliğin doğuşunu, ardından ulus kavramının nasıl ortaya çıktığını anlatan Erdoğan, sadece bir tür milliyetçilik olmadığını söyleyerek farklı milliyetçilik türlerini tarihi perspektiften ortaya koyuyor. Erdoğan milliyetçiliğin neden başlı başına bir ideoloji olamayacağını detaylıca okuyucuya sunduktan sonra günlük hayatımızda karşılaştığımız karmaşık sorunlara neden milliyetçiliğe dayanarak çözüm sunamayacağımızı da güçlü argümanlar ile ifade ediyor. "Milliyetçilik nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Tarihte nasıl deneyimlenmiştir? Varlığını neden gerginlik ve düşmanlık politikasına üstüne kurmak zorundadır?" gibi soruların yanıtları için Erdoğan'ın makalesi bir başucu kaynağı niteliğinde.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt