Uyum
Yazar:
Lao-Tzu
Çevirmen:
Merih Cibiş
Yazar Hakkında:
Taoizmin kurucusu kabul edilen, önemli bir Çin filozofudur.
Laozi Çin efsanelerine göre milattan önce 6. yüzyılda doğmuştur. Akademisyenler ise, M.Ö. 4. yüzyılda yaşamış olabileceğini söylerler. Mitolojiye göre, Laozi'nin annesi nurdan gebe kalmış, 80 yıl sonra ak saçlı, aksakallı bir çocuk doğurmuş. Bazı araştırmacılara göre, bu gibi uydurma hikâyelerin çoğu Budizm'den sonra Budist hikâyelerine rağbet için yazılmıştır.
Ekonomist Murray Rothbard'a göre Lao-Tzu ilk liberteryendi. Lao-Tzu'nun görüşleri F. A. Hayek'in kendiliğinden düzen teorisine benzemektedir. James A. Dorn da diğer birçok 18. yüzyıl liberali gibi Lao Tzu'nun devletin minimum rolü ile bireylerin kendiliğinden en iyi sosyal ve ekonomik uyumu yakalayacağı görüşünü savunduğunu söyler.
Yayınlandığı Kaynak:
Lao-Tzu. 1994. "Does government create harmony?". In The Way and its Power, A Study of the Tao Te Ching and its Place in Chinese
Makale Hakkında:
Özgürlük tutkunu insanlar mümkün mertebe devletin ya da devlet aygıtlarının hayata müdahalede bulunmamasını isterler. Hem insan haklarının gelişmesi için hem de zenginleşebilmemiz için bizleri yönetenlerin mümkün mertebe hayatın çok küçük noktalarına hapsolmasını isterler. 17. yüzyıl ile şekillenmeye başlayan koca liberal külliyat da bu felsefe üstüne kuruludur.

Ancak İsa peygamberin doğuşundan 600 sene önce, yani yaklaşık 25 asır önce Taoizmin kurucusu olan Çinli filozof Lao-Tzu daha az yönetilmenin olduğu yerde daha fazla uyum olduğunu zaten anlatmıştı. Onun 25 asır önce inanılmaz bir açıklıkla Çin'de ifade ettikleri hala günümüzde geçerliliğini korumakta ve entelektüel dünyanın en güçlü fikir akımına da öncülük etmekte.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt