Mülkiyet ve Ahlaki Hayat
Çevirmen:
Zeynep Kozluklu
Yazar Hakkında:
Jason Baldwin doktorasını Notre Dame Üniversitesi'nin Felsefe Bölümü'nden almış olan felsefeci yazardır. Ulusal ve uluslararası düzeyde münazara yarışmacısı ve koçudur. 1997'den beri Kentucky Ulusal Münazara Enstitüsü'nü yönetmektedir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
jbaldwin@nd.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
9
Sayfa:
31-36
Makale Hakkında:
"Eğer bir işçinin ürünleri, daha az çalışkan olan komşuları tarafından yağmalanmaya maruz kalırsa, hiç kimsenin o işle uğraşmaya istekli olmayacağı açıktır." gibi ağır bir cümle ile ahlaki bir değerin ancak özel mülkiyetin varlığı ile ortaya çıktığına vurgu yapıyor Jason Baldwin. Özel mülkiyetin, bireysel ahlâkî sorumluluğu ortaya koyan özgürlüğün temelini oluşturduğunu düşünen Baldwin, "Mülkiyet ve Ahlaki Hayat" adlı makalesinde kişinin kendini gerçekleştirebilmesi ve sağlıklı bir toplum yapısı için özel mülkiyetin hayati önemini akıcı bir üslupla anlatıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt