Nazizm Sosyalizmdir
Çevirmen:
Zeynep Kozluklu
Yazar Hakkında:
Adam Young lisansını Yale Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nden 1994 yılında aldı. Master ve doktora derecelerini ise Columbia Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden 2002 yılında aldı. Adam Young'ın makaleleri düzenli şekilde Mises.org, LewRockwell.com, and The Free Market'da yayımlanmaktadır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
adam_young@hotmail.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
35
Sayfa:
81-84
Makale Hakkında:
1970'ler Türkiyesi'nin entelektüel dünyasına "sosyalist" fikirler hakim idi. Öyle ki sosyalist olmayanın "aydın" sayılmadığı, o entelektüel dünyanın parçası olmak için planlı ekonomiden başkasının düşünülemediği bir dönem... Halbuki günümüzde insanlar liberal (özgürlükçü) fikirlere atıf yapmadan hala sosyalist bir ekonominin ve düzenin refah getireceğini ifade ettikleri takdirde, -hele ki dünya siyasi ve iktisadi tarihinden apaçık örnekler ortada iken ve bilgi artık saklanamıyorken-, ya cahil olmak ile ya da karşısındakini aptal yerine koymak ile itham edilmek zorunda kalıyorlar.
Ancak ne yazık ki sosyalizmin akıldan çok duygulara olan etkisi nedeni ile halen onun bir barış düzeni olduğunu savunanların sayısı da azımsanmayacak derecede çok. Bunun en uç örneklerinden birisi de Nazi Almanyası'nın sosyalist bir devlet olduğu gerçeğinin dahi hatırlanmaması. İşte yazar Adam Young bu makalesinde Nazi Almanyası'nın sosyalist bir düzen ile yönetildiğini en açık şekilde tarihsel örnekler ile ortaya koyuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt