Mülkiyet Kurumu
Çevirmen:
Bican Şahin
Yazar Hakkında:
Ekonomi ve Felsefe profesörü olan David Schmidtz, Arizona Özgürlük Merkezi'nin kurucusudur. Ana çalışma alanları etik, çevre etiği, rasyonel seçim, ve siyaset felsefesidir.

1988 yılında Arizona Üniversitesi'nden mezun olan Schmidtz, ardından 3 yılını yardımcı doçent, diğer 3 yılını da doçent olmak üzere Yale Üniversitesi'nde geçirmiştir. Birçok üniversitede misafir öğretim görevlisi olarak bulunmuş olan Schmidtz 2010 yılında Liberal Düşünce Topluluğu'nun "Türkiye'nin Demokrasiye Geçişinin 60. Yılı Hatırası"na düzenlediği uluslararası sempozyumda konuşma yapmak üzere Türkiye'ye gelmiştir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
arizonafreedomcenter@gmail.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış-Bahar 2009
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
53-54
Sayfa:
5-23
Makale Hakkında:
"Mülkiyetsiz bir dünya istiyoruz!" sloganı özellikle komünal hayatı savunanların sıklıkla kullandıkları bir cümledir. Yazar David Schmidtz ise mülkiyetsiz bir dünyanın mümkün olduğunu, hem uzak hem de yakın tarihte mülkiyetsiz-komünal yaşam tarzına sahip topluluklar bulunduğunu ama günün sonunda bu mülkiyetsiz toplulukların açlık ve kaynakların kıtlığından dolayı mülkiyet kurumuna ihtiyaç duyduklarını belirtiyor . Schmidtz'e göre kıt olan kaynakların korunması ve de üretilmesi tarih boyunca mülkiyet hakları sayesinde gerçekleşmiştir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan birçok topluluğu makalesinde konu edinen Schmidtz, mülkiyet kurumunun çevreyi tahrip etmeden insanları nasıl daha zengin hale getirdiğini dünya tarihinden çarpıcı örnekler ve oldukça rasyonel akıl yürütmelerle okuyucu ile paylaşıyor. Schmidtz'in makalesinin bir diğer çarpıcı noktası ise toprağı ilk sahiplenenlerin başkaları için ya da onlardan sonra gelecekler için olumsuz sonuçlara yol açmadıklarını, aksine mülkiyet kurumunun pozitif-toplamlı (herkes için kazançlı) bir sonuç yarattığını göstermek.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt