Kürt Meselesine Liberal Bir Bakış
Yazar Hakkında:
1957'de Kırşehir'de doğdu. Ankara Üniversitesi'nde ekonomi lisansından sonra aynı üniversitede 1983'de kamu yönetimi mastırını, 1986'da da siyaset bilimi doktorasını tamamladı. Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinde çalışmalarına devam etti. Meslek hayatı boyunca Londra Üniversitesi, George Mason Üniversitesi, Buckingham Üniversitesi gibi önemli okullarda ders vermiş olan Yayla ayrıca 1994 senesinde bir grup arkadaşıyla akademik çalışmalar yaptığı Liberal Düşünce Topluluğu'nu kurdu.
Günümüz Türkiye'sinde liberal düşüncenin gelişimine büyük etki eden Yayla'nın ayrıca Türk Demokrasi Vakfı, Mont Pelerin Cemiyeti, Yorktown Internet University ve Center for New Europe Türk Siyasi İlimler Derneği'nde üyeliği ve çalışmaları bulunmaktadır. Liberal Düşünce Topluluğu'nun yayımladığı "Liberal Düşünce" ve "Piyasa" dergilerinin uzun dönem editörlüğünü yapmış olan Yayla, Türkiye'de Liberalizm fikrinin gelişmesine neden olan en önemli figürlerinden biridir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
atillayayla@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
İlkbahar 2008
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
50
Sayfa:
109-120
Makale Hakkında:
Atilla Yayla, siyasi sistem tercihi liberal demokrasi olan biri olarak, Kürt Sorunu'nu liberal perspektiften yorumlayıp, yine aynı ideolojik tercihi ile kimi öneriler ortaya atıyor. Her şeyden önce bu sorunu çözecek olanın silah değil, fikirler olduğunu ve de Kürt Sorunu'nun her yönü ile tartışılmasının önünde herhangi bir engel olmaması gerektiğini vurgulayan Yayla "Kürtlerin ciddi bir bölümünün sürülmesi, mevcut durumun devamı, üniter devlet içinde Kürtçenin statüsünün yükseltilmesi, çift resmi dilli üniter sisteme geçilmesi, federal sisteme geçilmesi ve bağımsız bir Kürt devleti kurulması" diye dillendirilen 7 farklı çözüm önerisini masaya yatırıp her birini liberal açıdan yorumluyor. Bireysel özgürlükten hiç bahsetmeden bağımsızlığı fetişleştiren iki tarafın da çok ciddi hataları olduğunu vurgulayan Yayla, hele ki Kürt Sorunu'nun altında genişletilen sivil ve siyasi haklar olduğu söyleminin tamamen geçersiz olduğunu belirtiyor. Kürt Sorunu'nun ortadan kalkması için yapılması gerekenleri uygulanabilir gerçekçi bir dil ile yine yukarıda okuyucuya sunulan 7 farklı çözüm önerisinin içinden seçerek anlatan Yayla, şiddetin ve radikalliğin neden dışlanması gerektiğini de liberal açıdan ortaya koyuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt