Mülkiyet Hakları ve Kapitalizmi Savunmak
Çevirmen:
Bahadır Akın
Yazar Hakkında:
Machan 1939 Macaristan doğumlu Amerikalı filozoftur. Auburn Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden emekli olan Machan, Chapman Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. Ludwig von Mises Enstitüsü'nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmış olan Machan'ın yüzden fazla makalesi ve otuzdan fazla kitabı bulunmaktadır. Birçok farklı ülkede iş etiği ve politik felsefe üzerine dersler vermiştir. Çalışmaları genellikle etik, politik felsefe ve doğal haklar üzerine yoğunlaşmıştır.
Machan liberteryenizmin sağ ya da sol kanat olarak ayrılmasını reddeder. Ona göre liberteryenizm doğası gereği bütün bireylerin barışçı eylemleri için politik özgürlüktür.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
Machan@Chapman.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
9
Sayfa:
21-30
Makale Hakkında:
Tibor R. Machan en insancıl, çevreye en duyarlı, insanın hırs, haset ve sahtekârlık gibi zaaflarını düzene sokan, zenginlere en az siyasi ve yasal güç veren, demokrasinin ön şartlarından biri olan sistem kapitalizmdir diyor. "Teröristler, Marksistler, faşistler" tarafından her türlü kötülüğün anası olarak kabul edilen "mülkiyet hakkı"nın, iddia edilenin aksine, hem ekonomik hem de siyasi anlamda özgürlüğün en temel şartı olduğunu belirtiyor Machan. Bu makalesinde tüm bu iddialı düşüncelerinin sebeplerini akıcı üslubuyla okuyucu ile paylaşıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt