Mülkiyet Haklarının Güvence Altına Alınması
Çevirmen:
Ayşe G. Akalın
Yazar Hakkında:
Bir devlet adamının, gazetecinin ya da din adamının terörist gruplarca hedef alındığı ve öldürüldüğü bilinmeyen bir gerçek değildir. Ancak bir ekonomistin hedef olması, arabasının taranması, kurduğu düşünce kuruluşunun bombalanması çok da alışıldık bir durum değildir. Bu terörist grup Perulu Marxist örgüt Aydınlık Yol'dur –Shining Path-, onların öldürmek istedikleri ekonomist ise Hernando de Soto'dur.
Hernando de Soto, 1999 yılında Time dergisi tarafından 20. yüzyılın Latin Amerika'daki ilk 5 sistem değiştiricisi kişisinden biri olarak seçildi. Forbes dergisi ise "geleceği inşa eden" 15 kişiden biri olarak tanıttı onu. The New York Times ise onun için " fakir ülke yöneticilerinin belki yıllardır duydukları ekonomiye dair en kutsal fikirler, de Soto'nun onların kulaklarına fısıldadıkları idi" ifadesini kullandı. Saygın The Economist dergisi ise onun kurduğu düşünce kuruluşunu dünyadaki en önemli 2 düşünce kuruluşundan biri olarak lanse etti.
De Soto başarılı bir iş adamı olarak 38 yaşında Avrupa'dan ülkesine döndüğünde karşılaştığı manzara fakirlik ve yıllardır süren askeri yönetimin yarattığı kıtlık idi. Kendisini ölünceye kadar idare edeceğini düşündüğü parası olduğundan, 38 yaşında çalışmayı bırakarak Peru'nun fakir halkını nasıl zenginleştirebileceği konusunda çalışmalar yapmaya başladı. Ve bir mucize yarattı ülkesinde. Bu başarı onu dünyadaki diğer fakir ülke yönetimleri ile buluşturdu. Mülkiyet hakkı ve zenginleşme arasındaki ilişkiyi ülkesinde deneyimlettirerek tüm dünyaya göstermiş oldu. Sadece fakir ülkeler arasında bir saygınlık kazanmadı, Bill Clinton, Bill Bradley, Nobel ödüllü Milton Friedman, Margaret Thatcher, Dünya Bankası eski başkanı James Wolfensohn gibi isimlerle de diyalog halinde oldu.
Mülkiyet hakkının tanınması ile yaratılacak zenginliği ülkesine kazandırdığı ve 500.000 kişiye istihdam yaratan politikaların sahibi olduğu için Marxist terör örgütü tarafından saldırıya uğradı.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
postmaster@ild.org.pe
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz 2000
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
19
Sayfa:
31-39
Makale Hakkında:
1980'li yıllarda görüldü ki devletin ekonomiye müdahale ettiği ya da direk üretim araçlarına sahip olduğu ülkelerde temel ihtiyaç maddelerinde bile kıtlık yaşandı. Özellikle sosyalist (Doğu Avrupa) ve aşırı devletçi ülkelerde ekonominin gelişmesine imkân olmadığı gibi, bu ülkelerin politikacılarının da elle tutulur bir çözüm önerisi yoktu. Bu dönemde dünyaca ünlü Perulu ekonomist Hernando de Soto ekonomisi boğulmuş ülkelere tekrar nasıl ekonomik canlılık kazandırılacağını, kendi ülkesinde 500.000 yeni istihdam yaratan çarpıcı fikirleri ile ortaya koydu. Okuyacağınız röportajda, Economic Reform Today'in Hernando de Soto ile yaptığı ve onun mülkiyet hakkı, bağımsızlık, ekonominin canlanması, yeni istihdam yaratma politikaları gibi konularda birçok devletin politikasını etkilemiş fikirlerini bulacaksınız. Özelllikle mülkiyet hakkı kavramı üzerinde duran de Soto, mülkiyet hakkı olmayan ya da mülkiyet hakkının garanti altında olmadığı ülkelerdeki fakirliğe ve yoksulluğa dikkat çekiyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt