Serbest Ticaret Üstüne Yedi Ahlaki İlke
Çevirmen:
Emrah Akkurt
Yazar Hakkında:
Daniel T. Griswold Birleşik Devletler'in prestijli düşünce kuruluşu olan Cato Enstitüsü'nde Ticaret Politikası Çalışmaları Merkezi direktörlüğünü yürütmektedir. 1997 yılında Cato'ya katılmadan önce kongre basın kalemiydi ve günlük bir gazetede editörlük yapıyordu. Wisconsin Üniversitesi'nde gazetecilik okuyan Griswold, yüksek lisansını London School of Economics'de dünya ekonomisinin politiği alanında yaptı.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
dgriswold@cato.org
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Yaz 2002
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
3
Sayfa:
59-65
Makale Hakkında:
Daniel T. Griswold serbest piyasayı savunan insanlara bir öneride bulunuyor. Serbest piyasa ekonomisini savunacakları zaman sadece piyasanın neden olduğu artan zenginlikten değil, bununla beraber onun sahip olduğu birçok ahlaki ilkeden de bahsedilmesi gerektiğini söylüyor. Serbest ticaretin temel insan haklarını desteklemesi, ülkelerin en yoksul kesimine siyasi ve ekonomik yönden destek olması, savaşları azaltması, diktatörlerin otoritesini sarsması, eğitim seviyesini arttırması ve daha birçok özelliğinden dolayı, Griswold piyasanın sağladığı ekonomik refah ile beraber diğer tüm ahlaki ya da ahlak geliştirici özelliklerinden de bahsedilmesi gerektiğini vurguluyor çarpıcı rakamlar sunduğu makalesinde.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt