İfade Özgürlüğü Nedir ve Niçin Gereklidir?
Yazar Hakkında:
1957'de Kırşehir'de doğdu. Ankara Üniversitesi'nde ekonomi lisansından sonra aynı üniversitede 1983'de kamu yönetimi mastırını, 1986'da da siyaset bilimi doktorasını tamamladı. Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinde çalışmalarına devam etti. Meslek hayatı boyunca Londra Üniversitesi, George Mason Üniversitesi, Buckingham Üniversitesi gibi önemli okullarda ders vermiş olan Yayla ayrıca 1994 senesinde bir grup arkadaşıyla akademik çalışmalar yaptığı Liberal Düşünce Topluluğu'nu kurdu.
Günümüz Türkiye'sinde liberal düşüncenin gelişimine büyük etki eden Yayla'nın ayrıca Türk Demokrasi Vakfı, Mont Pelerin Cemiyeti, Yorktown Internet University ve Center for New Europe Türk Siyasi İlimler Derneği'nde üyeliği ve çalışmaları bulunmaktadır. Liberal Düşünce Topluluğu'nun yayımladığı "Liberal Düşünce" ve "Piyasa" dergilerinin uzun dönem editörlüğünü yapmış olan Yayla, Türkiye'de Liberalizm fikrinin gelişmesine neden olan en önemli figürlerinden biridir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
atillayayla@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
İlkbahar 2008
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
50
Sayfa:
159-176
Makale Hakkında:
"Hiçbir beşeri gücün hiçbir şey adına –din, ideoloji, bilim, çağdaşlık, aydınlanma, laiklik, cumhuriyet, yeryüzü cenneti, ölümsüz liderler vs.- insanların ifade özgürlüğünü keyfi sınırlandırmaya tabi tutma hakkı yoktur." diyen Atilla Yayla, AİHM'de ifade özgürlüğünden en çok mahkûmiyet alan ülkenin Türkiye olması gerçeğini de göz önüne alarak ifade özgürlüğünü masaya yatırıyor. İfade özgürlüğü nedir, ona neden ihtiyaç duyarız, onu yok etmek isteyenlerin temel yanlışları nelerdir, akademik dünyadaki ifade özgürlüğü nasıl olmalıdır gibi sorulara yanıtlar sunan Yayla, referans olarak kullanılacak onlarca paragrafı bir araya getirdiği ve bir "ifade özgürlüğü manifestosu" olan makalesini ne yazık ki İzmir 8. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki, 5816 Sayılı Kanun'a dayanarak açılmış olan ceza davası için hazırlamış ve mahkemeye sunmuştur.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt