Adaletin ve Mülkiyetin Kökeni
Çevirmen:
Ergün Baylan
Yazar Hakkında:
1711 yılında Edinburgh'da doğan İskoçyalı filozof, tarihçi, ekonomist David Hume, Batı Felsefesi tarihinin en önemli filozoflarından biri olarak kabul ediliyor. İngiliz empirizminin en ünlü üyelerinden biri olan Hume, Adam Smith'in yakın arkadaşıydı. Smith'in ticaret ve para konusundaki yazmaları üzerinde hayli etkiliydi. Felsefe, ekonomi ve tarih alanında derin bir bilgiye sahip olan Hume'un başlıca ilgi alanları epistemoloji, metafizik, zihin felsefesi, etik, felsefesi, estetik, din felsefesi ve klasik iktisat idi.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.davidhume.org/
Yayınlandığı Kaynak:
İnsan Doğası Üzerine Bir İnceleme
Yayınlandığı Tarih:
2009
Yayın Evi:
BilgeSu Yayıncılık, Ankara
Sayfa:
325-334
Makale Hakkında:
Sıklıkla okuduğumuz ve duyduğumuz ancak pek de sistematik şekilde açıklayamadığımız "Adalet Mülkün Temelidir" sözünün ne ifade ettiğini İskoç filozof David Hume çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. "Adalet ve Mülkiyetin Kökeni" adlı yazısında Hume, insanların doğanın kendisinden kaynaklanan nedenlerden dolayı sadece topluluk içinde var olabileceğini belirtiyor. Ona göre mülkiyet hakkı ve mülkiyetin zorla alınamayacağı ilkeleri toplumun kuruluşu açısından en önemli ilkeleri oluşturuyorlar. Toplumlar oluştuktan sonra barış ve güvende olabilmeleri için de "mülkiyeti" koruyan "adalete" ihtiyaç olduğunu belirten Hume, mülkiyet hakkının adalet ile korunmadığı bir toplumun ya var olamayacağını ya da barış içinde olmasının mümkün olmadığını "doğa durumundan sanayi devrimine" kadar ki dönemi değerlendirerek ortaya koyuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt