İki Özgürlük Kavramı
Çevirmen:
Mustafa Erdoğan
Yazar Hakkında:
1909 doğumlu olan Isaiah Berlin 20. yüzyılın önemli filozoflarından biri olarak kabul edilmektedir. Mükemmel bir deneme yazarı ve aynı zamanda zengin ve kinayeli bir yapı içinde oldukça etkili bir konuşmacı idi. Rusçadan İngilizceye çeviriler yaptı ve 2. Dünya Savaşında İngiliz Diplomasi Servisi için çalıştı. The Independent gazetesi onun için şu satırları kullandı: "Dünyanın en iyi konuşmacısı, yüzyılın en çok okuyan insanlarından ve zamanın en iyi beyinlerinden biri." 1932 yılında Oxford'a kayıt yaptıran Berlin, 1957-67 yılları arasında Oxford'da profesörlük yapmıştı. 1957 yılında "sir" ünvanı aldı ve 1966 yılında Oxford'daki Wolfson Kolejinin kurulmasına öncülük etti.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://plato.stanford.edu/entries/berlin/
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış-Bahar 2007
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
45-46
Sayfa:
69-82
Makale Hakkında:
Isaiah Berlin 20. yüzyılın önemli siyaset teorisyenlerinden ve de filozoflarından biridir. Liberal literatürde bir klasik olan ve yayınlandıktan yarım asır sonra dahi siyasi teorilere ilham olan "İki Özgürlük Kavramı" adlı makale, onun deyimi ile insanlık tarihinde hemen hemen her ahlâkçının övdüğü "özgürlük" kavramını konu edinmiştir. Berlin aynen "iyilik" "doğruluk" ya da "gerçeklik" gibi "özgürlük" kavramının da inanılmaz nüfuz edici olduğunu ve ona karşı gelmenin pek mümkün olmadığını belirtiyor. Ancak bilinenin aksine, o özgürlüğün iki farklı şekilde ele alınması gerektiğini düşünüyor: Negatif Özgürlük ve Pozitif Özgürlük. Berlin, bireyi özel hayatında onu dışarıdan gelebilecek müdahalelerden koruyan özgürlüğün negatif özgürlük olduğunu ve bu özgürlüğün dışarıdan başkalarının müdahalesi olmadan tercih yapma özgürlüğü olduğundan daha faydalı olduğunu belirtiyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt