Hoşgörü
Çevirmen:
Merih Cibiş
Yazar Hakkında:
29 Eylül 1881'de Lemberg Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nda doğmuştur. 19 yaşında Viyana Üniversitesi'nde idari bilimler eğitimine başlayan Mises'in ekonomiye bakış açısı, 1903'te Carl Menger'in "İktisatın İlkeleri" kitabını okumasıyla tamamen değişmiştir. 1906'da doktorasını alarak finansal idareci olarak devlet dairelerinde çalışmaya başlamış, sonrasında bürokrasinin işleyişinden rahatsızlık duymuş ve bir hukuk firmasında 2 sene çalışmıştır. Bu sırada Avusturya İktisat Okulu'nda iktisat alanında hocalık yapmaya başlamış, böylelikle Carl Menger'in temelini attığı geleneğin ikinci kuşağını oluşturmaya başlamıştır.
1934-1940 döneminde Nazilerden kaçmak için Viyana'dan ayrılarak Cenova Üniversitesi'nde hocalığa devam etmiştir. Ancak tehditlerin artmasıyla 1940'ta ABD'ye göç etmeye karar vermiştir. New York Üniversitesi'nde ders vermiş ve 1969'a kadar burada çalışmalarına devam etmiştir. Bu dönemde verdiği seminerlerle Murray Rothbard, Hans Sennholz, Leonard Liggio ve Israel Kirzner gibi liberteryen aydınların yetişmesine katkıda bulunmuştur. 1973'te 92 yaşında New York'ta hayata veda etmiştir. En önemli kitapları arasında "Sosyalizm" ve "İnsan Eylemi" yer alır.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://mises.org/
Yayınlandığı Kaynak:
von Mises, Ludwig. 2005.Tolerance. In Liberalism: In the Classical Tradition. [1962]. (Trans. Ralph Raico). Ed. Bettina Bien Greaves.
Yayınlandığı Tarih:
1962
Yayın Evi:
Liberty Fund tarafından aksi belirtilmedikçe bu makale eğitimsel ve akademik amaçlarla kullanılabilir, ticari olarak çoğaltılamaz.
Makale Hakkında:
Bu makalede Ludwig von Mises liberalizmin hoşgörüsüzlüğe karşı hoşgörüsüzlüğünü ortaya koyuyor. Liberalizmin özellikle de dini grupların ya da mezheplerin kendilerinden olmayanlar üstündeki baskısına ve zorlayıcılığına hoşgörü gösteremeyeceğini ifade eden Mises, makalesinde uzun uzun neden liberal hoşgörü anlayışının en fanatik dindar gruplar için bile gerekli olduğunu anlatıyor. Hemen ardından "sadece kendisine hoşgörü isteyen" gruplar ile liberalizmin hoşgörüsü arasındaki derin ayrımı şu açıklıkla ifade ediyor: "Şüphesiz, üstün olduklarında, karşı görüşe zulme doymayan din ve mezhepler, azınlık olduklarında en azından kendileri için hoşgörü talep ederler. Fakat bu hoşgörü talebinin, liberal hoşgörü talebiyle ortak hiçbir noktası yoktur. Liberalizm hoşgörüyü fırsatçılıktan değil, bir prensip meselesi olarak talep eder."
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt