Liberal Demokrasinin Temelleri
Yazar Hakkında:
Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde 2010 yılından beri doçentlik görevini sürdürmektedir. Doktorasını Maryland Üniversitesi'nde "Platon ve Aristoteles'in Hoşgörü Düşüncesinin Gelişimine Katkıları" başlıklı çalışmasıyla 2003 yılında tamamlamıştır. Bununla beraber "Toleration" adlı eseri İngilizce olarak Lexington Books tarafından yayımlanan Şahin, Liberal Düşünce Topluluğu Başkanı ve ayrıca American Political Science üyesidir. Şahin'in başlıca çalışma alanları şunlardır: Antik ve modern politik düşüncede hoşgörü ve adâlet, liberal demokrasi ve İslâm ilişkisi, Türkiye'de devlet ve sivil toplum.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
bican@hacettepe.edu.tr
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Demokrasinin Temelleri: Güncel Demokrasi Tartışmaları
Yayınlandığı Tarih:
2008
Yayın Evi:
Oreon Yayınları, Ankara
Sayfa:
1-33
Makale Hakkında:
Bican Şahin'in kaleme aldığı "Liberal Demokrasinin Temelleri" adlı makale onun deyimi ile "liberal demokrasi modelinin analitik bir sunumunu yapmaktır". Öncelikle liberal demokrasinin kuzeni olduğunu belirttiği Eski Yunan demokrasi geleneğinin kısa bir tarihsel analizini yapan Şahin, Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanlarından Abraham Lincoln'ün ünlü demokrasi tanımından hareketle (Demokrasi halkın halk tarafından halk için yönetilmesidir) liberal demokrasinin ne demek olduğunu, bu demokraside halk tarafından yönetimin nasıl gerçekleştirileceğini ve "halk için" olan bir yönetimin nasıl sağlanıp sağlanamayacağını titizlik ile anlatıyor. Makale "liberal demokrasinin" ne olduğunu detaylıca açıklama amacı taşısa da, liberalizm tarihine ve köşe taşı filozoflarına olan atıflarla da oldukça detaylı bir "liberalizm" okuması haline geliyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt