Liberal-Demokratik Kuram Bağlamında Sivil-Asker İlişkileri
Yazar Hakkında:
Lisansını 1986 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Yüksek lisansını 1990 yılında Dicle Üniversitesi Kamu Hukuku alanında, doktorasını 2 yıl sonra İstanbul Üniversitesi'nde yaptı. Akademik unvanlarını Dicle Üniversitesi'nden alan Erdem, 2003 – 2005 yılları arasında Dicle Üniversitesi Hukuk Bölümü Fakülte Dekanlığı yaptı.
Halen Dicle Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku başta olmak üzere birçok derse girmekte olan Erdem'in birçok makalesi uluslararası dergi ve gazetelerde yayımlandı. İlgi alanlarından başlıcaları şunlardır: İnsan hakları, anayasa hukuku, liberal demokrasi, düşünce özgürlüğü.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
fherdem@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Yeni Türkiye
Yayınlandığı Tarih:
Ocak-Şubat 1999
Sayı:
25
Sayfa:
145-165
Makale Hakkında:
Türkiye'nin siyasi tarihine göz attığımızda Silahlı Kuvvetler'in sahip olduğu silah gücü ve kendisine yüklediği görevler nedeni ile bireysel özgürlükler için tehdit oluşturduğu birçok zaman dilimi dikkat çekiyor. Fazıl Hüsnü Erdem ise özgürlükçü düşüncenin gereği olarak silahlı kuvvetlerin bulundukları ülkelerde denetim altında tutulmaları gerektiğini söylüyor ve sivil-asker ilişkileri için ilkeli bir çözüm olarak liberal demokrasiyi öneriyor. Liberal demokrasi modelinin genel yapısını ve neden onun sivil-asker ilişkilerini düzenleyebilecek en iyi çözüm olabileceğini akademisyen titizliği ile anlatan Erdem'in makalesi, militarist düşünce ve yapılanmaya karşı en iyi sistemi detaylı ve akıcı bir dil ile anlatıyor. Bunun yanında dünyanın çeşitli bölgelerindeki ülkelerin olumlu-olumsuz askeri deneyimlerini de ortaya koyan Erdem, hem derinlikli incelemesi hem de ilgi çekici bilgileri ile okuyucuya okuması oldukça zevkli bir makale sunuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt