Kamboçya'nın Kanlı Tarihi
Yazar Hakkında:
1977 yılında Ankara'da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nü bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi'nde siyaset bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. Liberteryenizm üzerine çalışan Yaman, Ankara Üniversitesi'nde doktora tezi hazırlamaktadır.
1997-2003 yılları arasında Liberal Düşünce Topluluğu'nda çalışan Yaman, bu süre zarfında eğitim faaliyetleri koordinatörlüğü yapmış, Topluluk tarafından yürütülen projelerde görev almış ve "Piyasa" adlı hakemli iktisat dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yürütmüştür.
Liberal Gençlik Derneği'nde (LİGED) ise başkanlık ve başkan yardımcılığı görevini yürütmüş olan Yaman, bu süre zarfında "Serbest Çizgi" adlı gençlik dergisinin editörlüğünü yapmıştır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
sevalyaman@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Serbest Çizgi
Yayınlandığı Tarih:
Bahar-Yaz 2002
Yayın Evi:
Orient Yayınları, Ankara
Sayı:
18-19
Sayfa:
8-10
Makale Hakkında:
Kimi zaman totaliter-kolektivist fikir ya da sistemlerin (faşizm-Nazizm-komünizm) insanlar için yaratacağı yıkımları göstermek yazarların ciltlerce kitap ortaya koymaları ile sonuçlanır. Ancak kimi zaman sadece tarihsel gerçekleri, rakamlarla ve yorumsuz şekilde ortaya koymak ciltlerce kitap kadar etkili olabilir. Seval Yaman'ın Kamboçya ile ilgili bize sunduğu makale bu tarzda kaleme alınmış bir eser. Yaman, 1975-79 arası komünistlerin iktidarı ele geçirdiği Kamboçya'da yaşananları, rakamlar vererek ortaya koyuyor. Rakamlar ve fotoğraflar oldukça ürkütücü ve yaşananlar inanılmaz derecede trajik. O nedenle sadece tarihsel gerçekleri yorumlamadan ortaya koymak bile –Yaman'ın makalenin hemen hemen bütününde yaptığı gibi- kolektivist fikirlerin yaratacağı yıkımı göz önüne sermeye yetebiliyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt