Reklamlar ve Hayat Pahalılığı
Çevirmen:
Cemal Fedayi
Yazar Hakkında:
Aslam Effendi (1924 – 2006), çok yönlü liberteryen düşünürdür. Yazarlığının yanı sıra, yayımcılık, gazetecilik ve ressamlık gibi uğraşları da vardı. Esas olarak Reason, Colorado Gazette Telegraph ve diğer özgürlükçü uluslararası gazetelerde yazmıştır. Bertrand Russel Barış Vakfının Pakistan temsilciliğini yapmış; Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ni desteklemiştir. Soylu bir Afgan aileden gelmektedir. Soyundan 5 başbakan ve 10 kral çıkmıştır. Büyük dedesi Kral Dost Muhammed Han, tarihçiler tarafından, İmparator Ahmed Şah Durrani'den sonra Afgan tarihinin ikinci büyük kahramanı olarak kabul edilir. 1919 yılında Afgan tahtında oturan babası Prens Abdurrahman Effendi anti-komünist fikirleri yüzünden tahtından edilmek istendi.
Yayınlandığı Kaynak:
Devlet ve Hürriyet Bir Liberteryen ile Bir Sosyalistin Diyalogları
Yayınlandığı Tarih:
2009
Yayın Evi:
Liman Yayınları, Ankara
Sayfa:
51-54, 67-71
Makale Hakkında:
Birçok kişi reklamlar ile insanların manipüle edildiklerini düşünür. Hatta hiç istemedikleri halde o insanların reklamlar yüzünden istemedikleri şeyleri aldıklarını iddia eder. Aslam Effendi bu şekilde düşünen bir sosyalist ile "kapitalistlerin halka istemedikleri hiçbir şey satamayacaklarını" iddia eden bir liberali tartıştırıyor.
Bu tartışmadan sonra aynı iki kişi bu sefer de hayat pahalılığının nedenleri üstüne bir diyalog geliştiriyorlar. Sosyalist olan kişi devletin para basmasında sakınca görmez iken, liberal ise devletin para basması ile neden enflasyonun fırladığını ve hayatın pahalılaştığını anlatıyor. "Tüketiciler reklamlar ile kandırılabilir mi" ve "politikacılar para basarsa ne olur" soruları çerçevesinde gelişen iki ilginç çarpıcı diyalog okuyacaksınız.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt