Yanlış Anlaşılan Faizci ve Üreticiler Arasındaki Rekabet
Çevirmen:
Cemal Fedayi
Yazar Hakkında:
Aslam Effendi (1924 – 2006), çok yönlü liberteryen düşünürdür. Yazarlığının yanı sıra, yayımcılık, gazetecilik ve ressamlık gibi uğraşları da vardı. Esas olarak Reason, Colorado Gazette Telegraph ve diğer özgürlükçü uluslararası gazetelerde yazmıştır. Bertrand Russel Barış Vakfının Pakistan temsilciliğini yapmış; Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ni desteklemiştir. Soylu bir Afgan aileden gelmektedir. Soyundan 5 başbakan ve 10 kral çıkmıştır. Büyük dedesi Kral Dost Muhammed Han, tarihçiler tarafından, İmparator Ahmed Şah Durrani'den sonra Afgan tarihinin ikinci büyük kahramanı olarak kabul edilir. 1919 yılında Afgan tahtında oturan babası Prens Abdurrahman Effendi anti-komünist fikirleri yüzünden tahtından edilmek istendi.
Yayınlandığı Kaynak:
Devlet ve Hürriyet Bir Liberteryen ile Bir Sosyalistin Diyalogları
Yayınlandığı Tarih:
2009
Yayın Evi:
Liman Yayınları, Ankara
Sayfa:
46-50, 55-58
Makale Hakkında:
Aslam Effendi bir liberal ile bir sosyalistin diyaloglarını kaleme almış. Bu liberal ve sosyalist birinci öyküde önce faizi tartışıyor. Faiz olmalı mıdır, olmamalı mıdır? İkinci öyküde ise üreticiler arasındaki rekabetin tüketicilere faydası olup olmadığını tartışıyorlar. "Çeşitli ülkelerdeki çeşitli ürünler arasındaki rekabetin, asırlar süren savaşların önemli sebeplerinden biri olduğunu" düşünen sosyaliste karşı bunun böyle olmadığını düşünen, ve hatta rekabet sayesinde tüketicilerin refahının inanılmaz ölçüde arttığını söyleyen bir liberalin karşılıklı argümanlar ile fikir teatilerini okuyacaksınız.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt