Demokrasiyi Koruma Klavuzu
Yazar Hakkında:
1957'de Kırşehir'de doğdu. Ankara Üniversitesi'nde ekonomi lisansından sonra aynı üniversitede 1983'de kamu yönetimi mastırını, 1986'da da siyaset bilimi doktorasını tamamladı. Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinde çalışmalarına devam etti. Meslek hayatı boyunca Londra Üniversitesi, George Mason Üniversitesi, Buckingham Üniversitesi gibi önemli okullarda ders vermiş olan Yayla ayrıca 1994 senesinde bir grup arkadaşıyla akademik çalışmalar yaptığı Liberal Düşünce Topluluğu'nu kurdu.
Günümüz Türkiye'sinde liberal düşüncenin gelişimine büyük etki eden Yayla'nın ayrıca Türk Demokrasi Vakfı, Mont Pelerin Cemiyeti, Yorktown Internet University ve Center for New Europe Türk Siyasi İlimler Derneği'nde üyeliği ve çalışmaları bulunmaktadır. Liberal Düşünce Topluluğu'nun yayımladığı "Liberal Düşünce" ve "Piyasa" dergilerinin uzun dönem editörlüğünü yapmış olan Yayla, Türkiye'de Liberalizm fikrinin gelişmesine neden olan en önemli figürlerinden biridir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
atillayayla@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Bahar 2001
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
22
Sayfa:
67-73
Makale Hakkında:
Özgürlük düşkünü insanların nasıl sağlıklı ve sağlam bir demokrasi anlayışına sahip olması gerektiğini anlatan Atilla Yayla, dünya siyasi tarihinden örnekler vererek demokrasinin - liberal demokrasinin - siyasi yapısının ne olduğunu ve de ne olmadığını oldukça çarpıcı şekilde ele alıyor. Demokrasinin korunmasının gerekip gerekmediğine, böyle bir koruma gerekirse, -özellikle de Türkiye'de şu ana kadar bilinenlerin aksine- bunun nasıl yapılabileceğine dair, belki de en kestirme ve onun deyimi ile en etkili yolu oldukça vurucu bir makale ile ortaya koyuyor Yayla.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt