Ayrımcılık
Çevirmen:
Merih Cibiş
Yazar Hakkında:
Colorado - Independence Enstitüsü'nde Sağlık Politikaları Programının direktörlüğünü yapan Linda Gorman daha çok hükümet ya da devletlerin sağlık sektörüne müdahaleleri sonucu ortaya çıkan sorunlar üzerine yazmıştır. Doktorasını iktisat alanında yapan ve daha önce iktisat konularında akademisyenlik yapıyor olan Gorman, Galen Institute's Health Policy Consensus Group'un üyesi ve ayrıca Colorado Blue Ribbon Commission for Healthcare Reform'un da başındadır. Gorman'ın asgari ücret, eğitim ve ayrımcılık ile ilgili makaleleri Concise Encyclopedia of Economics'de yayımlanmıştır.
Yayınlandığı Kaynak:
Gorman, Linda. 1993. Discrimination. In Fortune Encyclopedia of Economics, Edited by David R. Henderson. New York: Warner Books. Accessed from http://oll.libertyfund.org/title/1064 on 2009-06-10 David R. Henderson'un izniyle kullanılmaktadır.
Yayınlandığı Tarih:
1993
Makale Hakkında:
Ayrımcılık (yani bir siyahinin beyazdan daha az para alması, bir kadının erkekten daha az prestijli işlerde çalışması, göçmenlerin daha düşük maaşa iş bulmaları gibi) günümüzde oldukça sık duyduğumuz bir kelime. Linda Gorman rekabetin ve serbest piyasanın ayrımcılık yapan insanları, onların işletme maliyetini arttırarak cezalandırdığını söylüyor. Ve tam bu nedenle devletin ayrıca ayrımcılığı önlemek için kanunlar yapmasına gerek olmadığını, o kanunların işe yaramadığı gibi üretkenliği kısıtladığını iddia ediyor. "Piyasanın nasıl haksız ayrımcılığı cezalandırırken üretken olanı ödüllendirdiğini ve devletin niye genelde ayrım yapmaksızın ikisini de cezalandırdığını anlamak için" okunması gereken ezber bozucu ilginç bir makale.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt