Hükümetin Doğası
Yazar:
Ayn Rand
Çevirmen:
Nejdet Kandemir
Yazar Hakkında:
Ayn Rand Rus asıllı Amerikalı filozof, romancı, oyun yazarı ve senaristtir. Ününü özellikle yüzbinlerce baskı yapan "Hayatın Kaynağı" ve "Atlas Vazgeçti" kitaplarına borçludur. Ayrıca objektivizm adını verdiği kendine özgü felsefi sistemin de kurucusudur.
1905 yılında doğan Rand, tarih ve felsefe eğitimini Rusya'da aldıktan sonra Amerika'ya göç etti. Senarist olarak Hollywood'da çalışan Rand'ın, kendisini ünlü eden kitabı "Hayatın Kaynağı" çıkana kadar başarısız birkaç roman denemesi daha olmuştu. Kendi felsefi sistemi olan objektivizmde, Rand bilgiye ulaşmak için tek yolun aklı olduğunu belirtiyor. Bireylerin kendilerini toplum için feda etmesinin ahlaklı olmadığını düşünen Rand'ın fikirleri ve eserleri akademik dünyada çoğu kez küçümsenmiş ve de ciddiye alınmamıştır. Ancak özellikle liberaller arasında büyük bir saygınlığı olan Rand'ın dünya üzerinde hem kendisinin hem de felsefesi objektivizmin yüzbinlerce takipçisi vardır.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.aynrand.org
Yayınlandığı Kaynak:
Bencilliğin Erdemi
Yayınlandığı Tarih:
2006
Yayın Evi:
Plato Yayınları
Sayfa:
162-174
Makale Hakkında:
Ayn Rand, bireyler arasındaki sorunlarda kaba kuvvet çözüm olarak kabul edilmiyorsa (edilmemeli ise), haklarımızı nesnel bir kurallar sisteminde koruma görevi taşıyan hükümetlere –kurumlara- ihtiyaç duyduğumuzu belirtir. Rand, hükümetin temel görevi ve hatta var olmasının tek ahlaki dayanağı bireyler arasındaki sorunlarda nesnel olarak tanımlanmış kanunları baz alarak sorun çözücü olmaktır diyor. Rand'a göre hükümetler mafya vari oluşumları önlemek ve özgür bir toplumun dinamiklerinin bozulmaması gibi nedenler ile fiziksel güç kullanabilirler. Ancak tam da bu sebeple Rand, hükümetlerin tek hareket gücünün yasalar olmasını zorunlu kılar. Ona göre özgür toplumların hükümetleri kontrol edilmek zorundadır. Rand'ın tarif ettiği hizmetçi hükümetler ile meşruluğunu verdiği hizmetten değil, devlet aygıtlarına olan hâkimiyetinden alan hükümetler arasında benzerlik bulmak kolay olmayacaktır.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt