Marx'tan Sonra Komünizm
Çevirmen:
Atilla Yayla
Yazar Hakkında:
The Economist dergisi Londra merkezli dünyanın oldukça saygın ve etkili haber, uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisidir. 1843'ten beri sürekli olarak yayımlanmakta olan dergi her hafta 1.6 milyon adet basılmaktadır. Serbest ticaret ve küreselleşme destekçisi olan ayrıca ekonomiye sınırlı devlet müdahalesini savunan The Economist'in ülkelerin siyaset yapıcıları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
www.economist.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
33
Sayfa:
49-54
Makale Hakkında:
20. yüzyıl içerisinde yaşanan komünist örnekler (Sovyet Rusya, Mao'nun Çini, Castro'nun Kübası, Pol Pot'un Kamboçyası, 1991 öncesi Doğu Avrupa, Kuzey Kore vb.) insanlığa açlık, ölüm, dram ve de sefaletler getirmek ile kalmadı aynı zamanda tüm siyasi özgürlükleri yok etti. Komünizmin bu eleştirisine Marksistler şu şekilde yanıt verdiler: "Evet, 20. yüzyıl boyunca kendilerine komünist diyen diktatörler altında büyük dramlar yaşandı ama eğer onlar gerçekten Marx'ı anlamış olsalardı bunların hiçbiri yaşanmazdı." Dünyanın sayılı saygın ekonomi dergilerinden olan the Economist'te yayınlanan bir makale ise bu cevabın doğru olmadığını ve Marx'ın düşüncelerinin ta'kendisinin tüm bu insanlık dramlarına yol açtığını ifade ediyor. Oldukça kapsamlı ancak bir o kadar açık ve akıcı olan makale, neden Marx'ın fikirlerinin sonucunun diktatörlük ve açlık olduğunu açıklarken, aynı zamanda da Marx literatürüne olan hâkimiyeti ile dikkat çekiyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt