Liberal Bir Toplum İlliberal Unsurlara Müsamaha Gösterebilir mi?
Çevirmen:
Özlem Çağlar Yılmaz
Yazar Hakkında:
Chandran Kukathas, Mustafa Erdoğan'ın deyimi ile "özgürlükçü siyasi felsefenin" çağımızdaki önemli temsilcilerinden biridir. Kukathas 1957 Malezya doğumlu Avusturalyalı siyasi teorisyendir. Australian National Üniversitesi'nden lisansını, New South Wales Üniversitesi'nden yüksek lisansını almıştır. Doktorasını ise Oxford Üniversitesi'nden Hayek üstüne yaptığı çalışması ile almıştır. Eserleri genellikle çokkültürlülük ve liberalizm konularındadır. Birçok üniversitede hocalık yapan Kukathas şu anda London School of Economics and Politics'te siyaset teorisi üzerine kürsü sahibidir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
c.kukathas@lse.ac.uk
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Bahar-Yaz 2003
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
30-31
Sayfa:
69-76
Makale Hakkında:
Chandar Kukathas liberal bir toplumda liberal ilkelere saygı göstermeyenlere karşı tutumumuz ne olmalıdır sorusunu soruyor. 2 farklı liberal toplumdan bahseden Kukathas bunları Hürriyet Federasyonu ve Hürriyet Birliği olarak tanımlıyor. Hürriyet Federasyonu'nda saldırmazlık ilkesinden dolayı bir topluluğun ya da cemaatin üyesinin özgürlüğü kısıtlanıyorsa buna dışarıdan müdahale edilemez. Hürriyet Birliği'nde ise başkalarının özgürlüğü onların rızası olmadan kısıtlanıyorsa müdahaleye yer tanınıyor. Hem Hürriyet Federasyonu'nu hem de Hürriyet Birliği'ni etraflıca teorize eden yazar, şu soruların yanıtlarını arıyor: Liberal bir bakış açısından bu toplum düzenleri tamamiyle kabul edilebilir mi? Ya da edilecekse hangisi daha kabul edilebilir? Kukathas'ın makalesi son tahlilde bir devletin başka bir devlete olan müdahalesini liberal perspektiften mercek altına alıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt