Kendi Kaderini Tayinin Liberal Teorileri
Yazar Hakkında:
ODTÜ'de 1 yıl Makine Mühendisliği okuduktan sonra aynı üniversitenin Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Fransa'da önce IAM Montpellier'de Gıda Ekonomisi, sonra Montpellier Üniversitesi'nde Devlet konulu Siyaset Bilimi DEA'sı yaptı. Kanada'da Laval Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde 3 yıl doktora çalışmalarında bulunduktan sonra doktora derecesini Kanada-Quebec Sorunu üzerine hazırladığı tezle Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nden aldı.
Çeşitli kurumlarda Avrupa uzmanlığı, içerik geliştirme direktörlüğü ve içerik editörlüğü gibi farklı görevlerde bulundu. Kalaycı, halen Maltepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve AB Bölümü'nde siyaset bilimi dersleri veriyor. Araştırma alanları içerisinde milliyetçilik, vatandaşlık, kimlik politikaları, siyasî ideolojiler, modernleşme ve siyaset teorisi yer almaktadır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
huseyinkalayci@hotmail.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz-Sonbahar 2007
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
47-48
Sayfa:
67-85
Makale Hakkında:
"Kendi kendini tayin etme hakkı bağımsız bir devlet kurmak mı yoksa farklı anlamlara gelebilir mi? Özgürlükçü bir teori ile kendi kaderini tayin etme hakkı nasıl ilişkilendirilebilir?" gibi sorulara yanıtlar arayan Hüseyin Kalaycı, çok kültürlülük, milliyetçilik, ayrılıkçılık, federalizm konularında önemli çalışmalara imza atan bir isim. Kalaycı, hangi şartlar altında ayrılmanın mümkün olup olamayacağını Allen Buchanan'ın İyileştirici Haklar Teorisi ile Harry Beran'ın Ayrılmanın Demokratik Teorisi'ni karşılaştırarak sunuyor okuyucuya. Her iki teoriyi de geniş bir literatüre bağlı kalarak akademisyen titizliği ile kapsamlı şekilde inceleyen Kalaycı, kendi kaderini tayin talepleri ile ilgili teorilere eskiye kıyasla çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu belirtiyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt