Mumcular Dilekçesi
Çevirmen:
Mustafa Acar
Yazar Hakkında:
Güney Fransa'da Bayonne'de doğan Frédéric Bastiat, arazi sahibi ve İspanya ile ticaret yapan bir tacirin oğludur. Fransız klasik liberalizminin kuramcısı olarak bilinir. Yazar ve iktisatçıdır.
Bastiat serbest ticaret ve laissez faire politikasının yorulmak bilmez bir savunucusu, ateşli bir sosyalizm karşıtı, amansız bir tartışmacı ve devlet adamıydı. Eğlendirici hayvan hikâyeleri kullanarak devletçiliğin her türünü – sosyalizm, komünizm, ütopyacılık ve merkantilizm – eleştirmiştir. En meşhur iki makalesi "Mumcular Dilekçesi" ve "Kırık Pencere" bugün bile basılmakta ve onlara atıflar yapılmaktadır.
1846'da Paris'e taşınmış ve İngiliz reformistlerini izleyerek ülke çapında bir serbest ticaret derneği kurmuştur. Bir serbest ticaret gazetesi olan Le Libre Echange gazetesini çıkarmıştır. Bastiat, 1850 yılında, ardında iki önemli çalışma -Economic Harmonies ve Hukuk - bırakarak, 49 yaşında veremden ölmüştür.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://bastiat.org/en/
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış - Bahar 2006
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
41-42
Sayfa:
137-140
Makale Hakkında:
Kimilerine göre "Mumcular Dilekçesi" Frédéric Bastiat'nın Fransız Parlamenterleri ile dalga geçtiği bir yazı kimilerince ise yaşadığı topraklardaki akıl almaz uygulamalara karşı sunduğu çaresiz bir çığlık. Mumcular Dilekçesi "Mademki Fransız halkı daha ucuza alıyor diye bir kaç Fransız portakal üreticisi bunu istediği için Portekiz'den gelen portakalları yasaklıyorsunuz, mademki sizler için milyonlarca tüketicinin değil sayılı üreticilerin cebine gidecek rant önemli, o zaman biz mum üreticileri olarak sizden Güneş'i engellemeniz için yasa çıkarmanızı istiyoruz. Her ev siyah camlara ya da perdelere sahip olsun ki sanayimiz kalkınsın" diyerek alay ettiği –çığlık attığı- harika bir denemedir. Yabancı ülke mallarının ülkeye girmesine karşı olanların, aslında ülke insanının fakirleşmesine neden olduğunu anlatan akıl dolu bir eser "Mumcular Dilekçesi".
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt