Sosyalizm
Çevirmen:
Yusuf Şahin
Yazar Hakkında:
29 Eylül 1881'de Lemberg Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nda doğmuştur. 19 yaşında Viyana Üniversitesi'nde idari bilimler eğitimine başlayan Mises'in ekonomiye bakış açısı, 1903'te Carl Menger'in "İktisatın İlkeleri" kitabını okumasıyla tamamen değişmiştir. 1906'da doktorasını alarak finansal idareci olarak devlet dairelerinde çalışmaya başlamış, sonrasında bürokrasinin işleyişinden rahatsızlık duymuş ve bir hukuk firmasında 2 sene çalışmıştır. Bu sırada Avusturya İktisat Okulu'nda iktisat alanında hocalık yapmaya başlamış, böylelikle Carl Menger'in temelini attığı geleneğin ikinci kuşağını oluşturmaya başlamıştır.
1934-1940 döneminde Nazilerden kaçmak için Viyana'dan ayrılarak Cenova Üniversitesi'nde hocalığa devam etmiştir. Ancak tehditlerin artmasıyla 1940'ta ABD'ye göç etmeye karar vermiştir. New York Üniversitesi'nde ders vermiş ve 1969'a kadar burada çalışmalarına devam etmiştir. Bu dönemde verdiği seminerlerle Murray Rothbard, Hans Sennholz, Leonard Liggio ve Israel Kirzner gibi liberteryen aydınların yetişmesine katkıda bulunmuştur. 1973'te 92 yaşında New York'ta hayata veda etmiştir. En önemli kitapları arasında "Sosyalizm" ve "İnsan Eylemi" yer alır.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://mises.org/
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
33
Sayfa:
41-48
Makale Hakkında:
Ludwig von Mises sosyalistleri kısaca üretim vasıtalarının özel sahipliğine karşı olanlar şeklinde tanımlıyor. O nedenle sadece kendisini solda gören biri değil aynı zamanda devletçi olan milliyetçilerin de sosyalizmin temel ilkelerini onayladığını söylüyor. Onun "Sosyalizm" kitabı sosyalizmin bilimsel bir tahlilini ortaya koyuyor ve okuyacağınız makale de kitabın giriş bölümünün Türkçeye çevrilmiş hali. Türkiyeli okuyucular için sosyalizm henüz faşizm ve Nazizm gibi detaylı şekilde incelenmedi. Faşizmin ve Nazizmin neden olduğu yıkımların belgeselleri, filmleri ve kitapları her yerde bulunabilirken, en az onlar kadar yıkıcı olan sosyalist deneyimlerin bilgisine yeterince sahip değiliz. Mises, bu potansiyel totaliter kardeşliği en açık ve sağlam argümanlar ile ortaya koyuyor. Eserin belki de en önemli yanı ise 20. yüzyılın bir başka liberal filozofu Hayek'in magnum opusu "Kölelik Yolu"na ilham kaynağı olmasıdır.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt