Torununa Mektup
Çevirmen:
Merih Cibiş
Yazar Hakkında:
Bu makalenin yazarının kim olduğu bilinmiyor. Güney Afrika'da Mr. Kent mahlası ile gazetelere yazı gönderdiği düşünülen biri olduğu tahmin ediliyor.
Yayınlandığı Kaynak:
www.freemarketfoundation.com
Yayınlandığı Tarih:
1942
Yayın Evi:
The Free Market Foundation, South Africa
Makale Hakkında:
2 önemli klişe:
"Zenginler yalnızca başkalarının emeğini sömürerek zengin olmuştur."
"Biri kazanıyorsa diğeri kaybetmeye mahkûmdur."
Bu klişelerden yola çıkarak soralım: Kazanç ya da kâr ille de başkasının pahasına olmak zorunda mıdır?
İnsanlar kazanç sistemini şiddetli şekilde eleştirirken, Bay Kent'in torunu bunu merak ediyor ve dedesine soruyor: Başkasının pahasına olmadan nasıl kazanç elde edilebilir?
"Torunuma mektup" adlı eserde Bay Kent ustalıkla bir topluluktaki bireylerin kazançlarının nasıl da başkasının pahasına olmadığını hatta ve hatta onların da durumlarını daha iyi yaptığını anlatıyor. Bunu ise teorik olarak değil, baştan sona bir topluluk hayatını anlatarak yapıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt