Demokratik Bir Toplumda İfade Özgürlüğü, Özgürlükçü Bir Perspektif
Yazar Hakkında:
Ankara Hukuk Fakültesi mezunudur. Aynı fakültede yüksek lisans ve doktorasını yaptı. İdari yargıda hâkim olarak çalışırken 1985 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde akademik mesleğe intisap etti. Erdoğan 1991 yılında Anayasa Doçenti oldu, 1997 yılında profesörlüğe yükseldi. 1997-98 akademik yılında Amerika'nın Virginia eyaletindeki George Mason Üniversitesi'nde Fulbright bursiyeri olarak araştırmalar yaptı.
Ayrıca 1994 yılında resmen kurulan Liberal Düşünce Topluluğu'nun kurucularındandır. Bir dönem Liberal Düşünce dergisinin editörlüğünü yapmıştır. 6 yıl boyunca Star gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Eylül 2010'dan bu yana İstanbul Ticaret Odası Üniversitesi Hukuk Bölümü dekanıdır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
merdogan56@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Güz 2001
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
24
Sayfa:
8-13
Makale Hakkında:
İfade özgürlüğü nedir? Sınırları nerede başlar ve biter? İfade özgürlüğü ve liberal-demokrasiler arasındaki ilişki nedir? İfade özgürlüğünün olmadığı zamanlarda ifade edilemeyen düşüncelere ne olur? Yasaklanan fikirlerin akıbeti ne olmuştur? Mustafa Erdoğan yukarıdaki sorulara ve daha fazlasına yanıt verirken, kaleminin gücü ve rasyonalitesi ile "ifade özgürlüğü" kavramını liberal perspektiften okuyucuya sunuyor. Özellikle herkesin dilinde olan ama onu kullananlarda farklı bir çağrışım yapan "ifade özgürlüğü" kavramının liberal ideolojideki karşılığını ya da sınırlarını bilmek isteyenler için Erdoğan'ın makalesi bu konuda bir başucu makalesi olarak literatürdeki yerini alıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt