Bir Barış Paradigması ve Uyuşmazlık Çözüm Yöntemi Olarak Şiddetsizlik
Yazar Hakkında:
Balıkesir Üniversitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Doç. Dr. olarak görev almaktadır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
muzafferercan@hotmail.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış-Bahar 2006
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
41-42
Sayfa:
17-24
Makale Hakkında:
Muzaffer Ercan Yılmaz'a göre "şiddetsizlik güçsüzlük değil, gizli gücün ta kendisidir". Yılmaz'ın makalesi, barış paradigmaları arasında liberal siyasi felsefe içinde yer alabilecek "şiddetsizlik" kavramını tartışmak ve onu okuyucu ile tanıştırmak için yazılmış. Yılmaz "şiddetsizlik"in hangi çözüm yöntemlerini kullandığını, neden şiddetsizliğin çözüm için daha yapıcı ve rasyonel olduğunu, şiddet içeren yöntemler ile kıyaslandığında neden şiddetsizliğin etik değerinin ve stratejik öneminin daha fazla olduğunu dünya tarihinden kimi örnekleri kullanarak açıklıyor. Yılmaz'a göre bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak şiddetsizlik ancak belli şartlar altında başarıya ulaşabilir. Ve eğer o şartlar sağlanıyorsa, şiddetsizliğin liberal fikirler ile neden tutarlı olduğunu oldukça açık şekilde dile getiriyor makalesinin sonuç bölümünde.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt