Sağlam Kamu Politikasının Yedi İlkesi
Çevirmen:
Mustafa Acar
Yazar Hakkında:
Lawrance W. Reed Mackinac Center for Public Policy'nin başkanıdır. 30 tam zamanlı profesyonel çalışanı bulunan ve 3.3 milyon doların üzerinde bir bütçeye sahip olan bu kuruluşun misyonu vatandaşlara ve karar alıcılara kamusal politika seçeneklerini "serbest piyasa" perspektifinden daha iyi değerlendirmelerini sağlayacak donanım sağlamaktır. Başkan Reed Grove City College'dan ekonomi dalında lisans (1975), Slippery Rock State Üniversitesi'nden (Pennsylvania) tarih dalında yüksek lisans derecesi almıştır (1978). Northwood Üniversitesi'nde iktisat dersleri vermiştir(1977-84). Central Michigan Üniversitesi'nden kamu yönetimi dalında fahri doktora derecesi almıştır(1994). Geçtiğimiz 15 yılda beş kitabının yanı sıra 800 gazete köşe yazısı ve makalesi, 200 radyo yorumu ve akademik dergilerde düzinelerce makalesi yayımlanmış ya da yayınlanmıştır. Bu zaman zarfında 10 dış ülke ve 40 eyalette 700'den fazla konuşma yapan Reed'in siyaset, iktisat ve gazetecilik bağlamında ilgilendiği konular 1985'ten bu yana kendisinin altı kıtada toplam 57 ülkeye gitmesine vesile olmuştur.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
lreed@fee.org
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
İlkbahar 2008
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
50
Sayfa:
213-222
Makale Hakkında:
"Türkiye ekonomisinin tarihinin en büyük krizine girdiği yıl ABD'de bir ekonomi kulübünde yapılan aşağıdaki konuşma esasen politika yapıcılar, uygulayıcılar ve entelektüellerin kulağına küpe olması gereken derslerle doludur. Yüzyılların deneyiminin kristalize hale getirdiği gerçekleri dile getiren bu ilkeler, uyulduğunda birey ve toplum refahını yükseltecek, göz ardı edildiğinde ise birey ve topluma ağır bedeller ödetecek birer kılavuzdur. İktisat ders kitaplarının başköşesine oturtulmaya değer önemdeki ilkeleri Lawrence Reed'den dinleyelim." (Mustafa Acar)

7 tane ilkeden bahsediyor Lawrence W. Reed özgür insanların yaşadığı bir ülke için. Kendisi bu yedi ilkenin ona ait olan orijinal şeyler olmadığını ve sadece onları bir araya getirdiğini ifade etse de, kullandığı üslup, verdiği örnekler ve sağlam argümanlar ile bu konuşması bir klasik haline geliyor. Reed'e göre özgür bir ülkenin tek ilkeleri bu 7 ilke olmasa da, o bunların temel direkler olduğunu düşünüyor. Eğer her yasa yapıcı bu ilkeleri anlayıp onların uygulanması için çaba sarf ederse hayatımızın daha özgür, güçlü ve zengin hale geleceğini belirtiyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt