Özgürlük
Çevirmen:
Can Madenci
Yazar Hakkında:
Siyaset bilimi profesörü olan İngiliz akademisyen Ashford, İngiltere'deki Staffordshire Üniversitesi'ndeki görevinin ardından 2002 yılından itibaren Washington DC'de yerleşik bulunan Institute for Humane Studies kurulu için çalışmaya başlamıştır. Ashford, International Anthony Fisher Trust Ödülüne sahiptir.
Principles of a Free Society Project adlı eseri ülkemizde Jarl Hjalmarson Foundation ve Liberal Düşünce Topluluğu'nun katkılarıyla "Özgür Toplumun İlkeleri" adıyla Liberte Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Ashford'un katkıda bulunduğu ve müellifi olduğu diğer eserler şunlardır: US Politics Today (1999); Public Policy and the Impact of the New Right (1994); A Dictionary of Conservative and Libertarian Thought (1991).
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
nashford@gmu.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Özgür Toplumun İlkeleri
Yayınlandığı Tarih:
2011
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayfa:
53-62
Makale Hakkında:
"Neden sadece liberalizmin egemen olduğu bir sistemde özgür olabilir insanlar?" sorusuna bir nevi cevap niteliğinde Nigel Ashford'un makalesi. Özgürlük kavramının tarihine kısaca göz atan Ashford, merkezî planlamacılığın ve bireyleri kimi yüce amaçlara zorlamanın yaratıcılığı ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasını engellediğini ortaya koyuyor. Eğer ideal bir toplum yapısı oluşturmak istiyorsak bunun belki de tek şartının "özgürlük" olduğunu savunan Ashford, özgürlük için nelerin yapılma(ma)sı gerektiğini de maddeler şeklinde sıralıyor. Ashford'a göre kimin neye inanacağı, ne üreteceği, ne düşüneceği, ne giyeceği, nerede yaşayacağı, hangi eğitimi alacağı gibi konular kişinin kendisine aittir ve ancak liberal bir sistemde kişi tüm bu özgürlüklere sahip olabilir.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt