Şiddetli Fırtına, Vatandaşın Tajedisi, Uzun Boy Vergisi
Çevirmen:
Şeyma Akın
Yazar Hakkında:
Hawaii Pasific Üniversitesi'nde ekonomi ve siyaset teorisi alanında profesördür. Lisansını Georgetown Üniversitesi'nde tamamlayan Schoolland, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nda ve ABD Ticaret Bakanlığı'nda çalışmıştır. Sheldon Jackson College ve Japonya Hakodate Üniversitesi gibi pek çok yerde misafir öğretim üyeliği yapmıştır. "Şogun'un Hayaleti: Japon Eğitiminin Karanlık Yüzü" adlı kitabı hem Japonca hem İngilizce olarak yayımlanmış olan Schoolland, International Society for Individual Liberty ve Students in Free üyesidir.
Birçok ülkeye yaptığı seyahatler sonucunda pek çok kültür, gelenek ve ekonomileri inceleme imkânı bulmuştur. "Jonathan Gullible'ın Maceraları: Serbest Piyasa Üzerine Bir Masal" adlı kitabı 2007 yılında Liberte Yayınları tarafından Türkçeye çevrilmiştir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
kschoolland@hpu.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Jonathan Gullible'ın Maceraları
Yayınlandığı Tarih:
2007
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayfa:
15-18, 21-23, 32-34
Makale Hakkında:
Kitabın takdim bölümünden kısa bir alıntı ;
"Bu kitap eğlencelidir. Okurken bazen neden bazı ülkelerin fakir, bazı ülkelerin ise zengin olduğu sorusunu akla getirir. Önemli ekonomik, pratik ve felsefi konularda alternatif düşünce tarzlarını araştırır. Çeşitli fikirlerin olması okuyucunun anlamlı tartışmalara katılmasını, sorgulamasını ve ölçüp tartmasını sağlar. Bütün bunların altında yatan ise bireye duyulan saygı ve hoşgörüdür.
1980'den beri Ken, radyo için iktisadi yorumlar yazmaktadır. Akademisyen bir iktisatçıdan düz yorumlar dinlemek hem yavan hem de sıkıcıydı. Böylece radyo yayınlarını hayali diyaloglarla süslemenin uygun olduğunu düşündü. Arkadaşları da onunla birlikte oyuna katılmaya gönüllü oldular ve Jonathan Gullible (Gullible kelimesinin anlamı saf, her söylenene inanandır) doğdu.
Bir anda dinleyicilerin ilgisi arttı. Fikirler provokatif ve yabancıydı, ancak serbest piyasa fikirlerini nükteli biçimde tanıtıyordu."
Kitap hakkında kısa bilgi: "Birinci bölüm hariç her bölüm, Jonathan Gullible hakkında kısa bir hikâye ve bir adanın sakinlerinin tuhaf yasalarıyla karşılaşması ile başlar. Hikâye, yasanın saçmalıklarını, insanların hayatlarına empoze edilen denetimleri ve bu yasaların ekonomik zararlarını vurgular."
Eseri çarpıcı kılan şeylerden biri neredeyse karikatür düzeyinde olan (uzun boy vergisi, işi daha iyi yapanın cezalandırılıması) bazı kuralların, yani okuyucuya komik ve imkansız gelen yasaların, aslında hemen her gün bizim de beraber yaşamak zorunda olduğumuz kurallar olması...
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt