Köpeğiniz Evin Sahibidir
Çevirmen:
Bekir Berat Özipek
Yazar Hakkında:
1925 Macaristan doğumlu olan filozof, devletçiliğe karşı olan yazıları ile bilinir. Lisans derecesini ziraat alanından alan Jasay, ülkesinden kaçmak zorunda kaldığı 1948 yılına kadar serbest gazetecilik ile uğraştı. Ülkesinden kaçtıktan sonra 2 sene Avusturya'da yaşayan Jasay daha sonra part-time iktisat öğrenimi göreceği Avustralya'ya göç etti. Oradan da 1955 yılında Oxford'a giderek Nuffield College'da eğitim gördü. 1962 yılında Paris'e taşındı ve bankacı olarak çalıştı. 1979 yılında emekli olarak Normandiya kıyılarında yaşamaya başladı. Onun ilgi alanı özellikle iktisat olsa da daha sonraları siyaset felsefesiyle de ilgilendi. 6 dile çevrilen 5 kitap ve İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere sayısız makale yayımladı.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
anthony@dejasay.org
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
9
Sayfa:
15-21
Makale Hakkında:
Anthony de Jasay insanların gönüllü şekilde mübadele ettiği bir düzen ile bir otoritenin merkezden her şeye karar verdiği başka bir düzen arasındaki farklılıktan bahsettiği makalesinde "Birikmiş servetin, mevcut üretim ve refahın, sorumluluk ve hakkını aklı ve iradesi olmayan varlıklara vermek saçmadır." diyor. Mülkiyet hakkımızın olmadığını, var olan her şeyin topluma ait olduğunu iddia edenlerin argümanlarını teker teker çürüten de Jasay, oldukça açık bir şekilde "ahlâkî bir amaç için bir ahlaksızlığı dayatmayan tek düzen"in liberal düzen olduğunu ortaya koyuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt