Hayat Tanrının Bir Lütfudur -Bastiat'nın "Hukuk" adlı eserinden seçme bölümler
Çevirmen:
Yıldıray Arsan & Atilla Yayla
Yazar Hakkında:
Güney Fransa'da Bayonne'de doğan Frédéric Bastiat, arazi sahibi ve İspanya ile ticaret yapan bir tacirin oğludur. Fransız klasik liberalizminin kuramcısı olarak bilinir. Yazar ve iktisatçıdır.
Bastiat serbest ticaret ve laissez faire politikasının yorulmak bilmez bir savunucusu, ateşli bir sosyalizm karşıtı, amansız bir tartışmacı ve devlet adamıydı. Eğlendirici hayvan hikâyeleri kullanarak devletçiliğin her türünü – sosyalizm, komünizm, ütopyacılık ve merkantilizm – eleştirmiştir. En meşhur iki makalesi "Mumcular Dilekçesi" ve "Kırık Pencere" bugün bile basılmakta ve onlara atıflar yapılmaktadır.
1846'da Paris'e taşınmış ve İngiliz reformistlerini izleyerek ülke çapında bir serbest ticaret derneği kurmuştur. Bir serbest ticaret gazetesi olan Le Libre Echange gazetesini çıkarmıştır. Bastiat, 1850 yılında, ardında iki önemli çalışma -Economic Harmonies ve Hukuk - bırakarak, 49 yaşında veremden ölmüştür.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://bastiat.org/en/
Yayınlandığı Kaynak:
Hukuk
Yayınlandığı Tarih:
Yeni baskı : 2010
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Makale Hakkında:
Frédéric Bastiat ve onun eseri için Atilla Yayla tarafından kaleme alınan kitabın takdim bölümündeki yazıdan bir alıntı:
"Frédéric Bastiat (1801-1859) Türkiye'de çok az tanınan bir Fransız iktisatçısı, devlet adamı ve gazetecidir. Ne kadar az tanındığını, onu çağdaşı Karl Marx ile kıyaslayarak daha iyi anlayabiliriz. Her iki yazar da, gelecekle ilgili tahminlerde (veya, tabiri caizse, kehanetlerde) bulunmuşlardır. Marx'ın tahminleri neredeyse bütünüyle yanlış çıkarken, Bastiat'nın öngörülerinin çoğu doğru çıkmıştır. Buna rağmen, Marx herkes tarafından bilinirken, Bastiat adını işitenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Sadece bu olgu bile, Bastiat'nın fazla bilinmemesinin bir anlamda haksızlık, bir anlamda da günümüzün entelektüel hayatı açısından talihsizlik olduğunu söyleyebilmek için yeterli olsa gerekir.
Bastiat'nın birkaç özelliği vardır; İlki, en çetrefil konuları bile sade, kolay anlaşılır, fakat bir o kadar da güçlü bir lisanla ele alıp işleyebilmesidir. İkincisi, konformizme taviz vermeyen bir medenî cesarete ve onun altında yatan güçlü bir özgüvene sahip olmasıdır. Bastiat, Montesquieu, Rousseau gibi ünlü yazarların fikirlerine cephe almaktan, yanlışlarını teşhir etmekten ve onları ağır şekilde eleştirmekten hiçbir zaman çekinmemiştir. Filozofun hayranlık uyandıran bir diğer özelliği, Hukuk'ta iyi bir örneğinin görüldüğü üzere, genel olarak kolektivizme, kolektivizmin arkasındaki felsefî düşünceye, metodik kavrayışa, kolektivizmin insan ve toplum anlayışının zaaflarına ve potansiyel zararlarına eşine az rastlanır derinlikte nüfuz etme kabiliyetidir. Onun döneminde yükselme hâlinde olan kolektivist ideoloji sosyalizmdir; bu yüzden, özellikle Hukuk'ta sosyalizme öldürücü fikrî darbeler indirmiştir. Bastiat'nın sosyalizmle ilgili bütün endişeleri tarih tarafından doğrulanmış ve sosyalistler hiçbir zaman Bastiat'nın eleştirilerine tatmin edici cevaplar verememişlerdir.

Bu eser okuyucuya, Yıldıray Arsan'ın başarılı çevirisiyle ulaşmaktadır. O yüzden Sayın Arsan'a ne kadar teşekkür etsek azdır. Liberte Yayınevi olarak Hukuk gibi ölümsüz eserlerin ülkemize kazandırılması için gittikçe artan bir şevk ve azimle çalışmaya devam edeceğiz."
Atilla Yayla
Ankara-2003
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt