Hoşgörü Üstüne Bir Mektup
Çevirmen:
Liberte Yayınları, Ankara
Yazar Hakkında:
John Locke yüksek öğrenimini Oxford Üniversitesi'nde tamamladı. Çalışmaya başlayınca hem yazar hem de siyaset adamı olarak hayatına devam etti. 1688 Şanlı Devrimi öncesi bir süre Hollanda'da mecburi sürgünde yaşadı ve devrimden sonra İngiltere'ye döndü.
İngiliz empirizminin ilk büyük düşünürü olarak kabul edilir. Aynı zamanda "Toplum Sözleşmesi" teorisi zincirinin Rousseau'dan önce gelen ikinci büyük ismidir. Locke'un diğer toplum sözleşmecileriyle arasındaki fark onun devlete karşı takındığı liberal tutumdur.
Locke'un bilgi ve siyaset felsefesine yaptığı katkılar ve bunlarla etkilediği isimler, dünya siyasi ve entelektüel tarihine yön veren isimler oldu. Aydınlanma Çağının Fransız düşünürleri Voltaire ve Roussesuau'nun yanı sıra İskoç Aydınlanmacılarının hemen tamamı ve Amerikan Devrimi'nde başrol oynayan isimler üzerinde Locke'un epistemoloji ve siyaset felsefesi hakkındaki eserlerinin önemi büyüktür.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.johnlocke.org/
Yayınlandığı Kaynak:
Hoşgörü Üstüne Bir Mektup
Yayınlandığı Tarih:
2009
Sayfa:
Eserin tamamı.
Makale Hakkında:
İngiliz filozof John Locke'un Hollanda'da sürgünde iken kaleme aldığı "Hoşgörü Üstüne Bir Mektup" adlı eseri, dini inanç konusunda hoşgörüsüzlük gösterenlerin rasyonalitesini sorgulayan, inanılmaz bir tutarlılık ve sadelik ile kalem alınmış bir başyapıt. Eserin Türkçeye çevirisini yapan Melih Yürüşen'in ifade ettiği gibi Locke'un hoşgörü hakkında ortaya koyduğu eser, aradan geçen asırlara rağmen halen "bireylerin devletle ilişkilerinin hoşgörü çerçevesinde nasıl düzenlenebileceğine ilişkin sağlam bir teorik ve pratik zemin sunuyor". Dinsel hoşgörüsüzlüğü savunanların tüm argümanlarının altını boşaltan Locke, devlete çizdiği sınır ile günümüzün siyasi anlamda liberal yönetim sisteminin temelini ortaya koyuyor.

Ayrıca bu makalede Locke'un mektubuna ek olarak, hem onun kısa bir hayat hikâyesini hem de çevirmen Melih Yürüşen'in damakta nefis bir tarihsel ve felsefi tat bırakan Locke analizi bulunmaktadır.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt