Liberal olmayan birinin gözünden Komünist Kuzey Kore
Yazar Hakkında:
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nün 3. sınıfında iken Felsefe bölümüne geçiş yapmış olan Ertit lisansını ODTÜ-Felsefe Bölümü'nden almıştır. Ertit yüksek lisansını Belçika'daki Katolik Leuven Üniversitesi'nin Avrupa Çalışmaları Bölümü'nden "Avrupa Sekülerleşme Tarihi" üzerine yazdığı tez ile almıştır. İkinci yüksek lisansını ise Fransa-Nice merkezli Avrupa Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nde Türkiye'nin sekülarizm tarihi üzerine yaptığı çalışma ile almıştır. Halen Hollanda'daki Radboud Üniversitesi'nde Din Sosyolojisi alanında doktora çalışmalarına devam eden Ertit 2008 yılında Amerikalı düşünce kuruluşu olan ATLAS Economic Forum'unun "İbn-i Haldun" adına düzenlediği makale yarışmasında "The Articulation of Islamic Practices and Free Market Principles – Not That Far From Reality" adlı çalışması ile birincilik ödülü almıştır. Çalışma alanları içerisinde sekülerleşme, sekülerleşme tarihi, laiklik, post-seküler toplum, liberalizm ve Batı Medeniyeti Modernleşme Tarihi olan Ertit, 2008-2009 yılları arasında Ludwig von Mises Enstitüsü'nün Brüksel merkezli gençlik kuruluşunun yönetim kurulunda yer almıştır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
v.ertit@phil.ru.nl
Yayınlandığı Kaynak:
Özgür Toplumun Değerleri projesi için kaleme alınmıştır.
Makale Hakkında:
Değil motorlu taşıtlar bisikletlerin olmadığı, insanların şehirlerarası yürüme yolculukları yaptıkları bir ülke…
20. yüzyılın son 10 senesinde kıtlıktan 3 milyon insanın öldüğü bir ülke…
Ölmüş bir diktatörü "ulu" diye nitelendirip her cümleye "ulu liderimiz der ki" diye başlayan bir ülke…
Tek tip film setinin olduğu, tüm filmlerin aynı mekânda geçtiği ve fotoğraf çekmenizin yasak olduğu ülke...
Çin gibi bir ülkeyi kurtuluş olarak görenlerin yaşamak zorunda olduğu ülke…
Volkan Ertit Kuzey Kore'de yaşanan insanlık dramı ile ilgili bir makale kaleme almak istiyor. Ancak bunu kendi perspektifinden yapmaktansa, komünist yönetiminin getirdiği sefaletin açıklığından dolayı, Kuzey Kore'yi kendisini liberal olarak tanımlamayan başka birinin ağzından anlatmak istiyor. Zira Ertit, bu saatten sonra Kuzey Kore halkının yaşadıklarına karşı olan bakışımızı etkileyecek şeyin ideolojimiz değil vicdanımız olduğunu düşünüyor. Atlas dergisi de bu konuda ona yardımcı olacak tüm bilgileri sunuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt