Piyasa Ekonomisi, Efsaneler ve Gerçekler
Yazar Hakkında:
1957'de Kırşehir'de doğdu. Ankara Üniversitesi'nde ekonomi lisansından sonra aynı üniversitede 1983'de kamu yönetimi mastırını, 1986'da da siyaset bilimi doktorasını tamamladı. Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinde çalışmalarına devam etti. Meslek hayatı boyunca Londra Üniversitesi, George Mason Üniversitesi, Buckingham Üniversitesi gibi önemli okullarda ders vermiş olan Yayla ayrıca 1994 senesinde bir grup arkadaşıyla akademik çalışmalar yaptığı Liberal Düşünce Topluluğu'nu kurdu.
Günümüz Türkiye'sinde liberal düşüncenin gelişimine büyük etki eden Yayla'nın ayrıca Türk Demokrasi Vakfı, Mont Pelerin Cemiyeti, Yorktown Internet University ve Center for New Europe Türk Siyasi İlimler Derneği'nde üyeliği ve çalışmaları bulunmaktadır. Liberal Düşünce Topluluğu'nun yayımladığı "Liberal Düşünce" ve "Piyasa" dergilerinin uzun dönem editörlüğünü yapmış olan Yayla, Türkiye'de Liberalizm fikrinin gelişmesine neden olan en önemli figürlerinden biridir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
atillayayla@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Yaz-Güz 2005
Sayı:
15-16
Sayfa:
83-86
Makale Hakkında:
Özellikle 1990lı yıllar itibari ile sadece ekonomi değil toplumu ilgilendiren her konuda eğer olumsuz bir şeyden bahsedilecekse bunu piyasa ekonomisine mal etmek bir moda halini aldı. Atilla Yayla da böyle bir dezenformasyon sonucunda piyasa ekonomisi ile ilgili ortada dönen efsanelerin neler olduğunu, bu efsanelerin ortaya çıkma sebeplerini ve nihayetinde de piyasa ekonomisi ile ilgili gerçekleri, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde okuyucuya sunuyor. Genellikle bilgi yoksunu ya da iyi niyetli olmayan kişilerin adaletsizliğin, bencilliğin ve yoksulluğun kaynağı olarak iddia ettikleri serbest piyasa ekonomisinin, iddia edilenin aksine nasıl da adalet ürettiğini, nasıl gayri şahsi bir dayanışma mekanizması olduğunu ve de baskı ve yoksulluk üreten devletçiliğe karşı nasıl zenginlik ve refahın kaynağı olduğunu belirten Yayla, oldukça akıcı ve açık üslubu ile özellikle ezberlenmiş ve çok düşünülmeden edinilmiş fikirler üstüne tekrar değerlendirme yapmamızın doğru olacağını ifade ediyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt