Kapitalizm Nedir
Yazar:
Ayn Rand
Çevirmen:
Necdet Kandemir
Yazar Hakkında:
Ayn Rand Rus asıllı Amerikalı filozof, romancı, oyun yazarı ve senaristtir. Ününü özellikle yüzbinlerce baskı yapan "Hayatın Kaynağı" ve "Atlas Vazgeçti" kitaplarına borçludur. Ayrıca objektivizm adını verdiği kendine özgü felsefi sistemin de kurucusudur.
1905 yılında doğan Rand, tarih ve felsefe eğitimini Rusya'da aldıktan sonra Amerika'ya göç etti. Senarist olarak Hollywood'da çalışan Rand'ın, kendisini ünlü eden kitabı "Hayatın Kaynağı" çıkana kadar başarısız birkaç roman denemesi daha olmuştu. Kendi felsefi sistemi olan objektivizmde, Rand bilgiye ulaşmak için tek yolun aklı olduğunu belirtiyor. Bireylerin kendilerini toplum için feda etmesinin ahlaklı olmadığını düşünen Rand'ın fikirleri ve eserleri akademik dünyada çoğu kez küçümsenmiş ve de ciddiye alınmamıştır. Ancak özellikle liberaller arasında büyük bir saygınlığı olan Rand'ın dünya üzerinde hem kendisinin hem de felsefesi objektivizmin yüzbinlerce takipçisi vardır.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.aynrand.org
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2005
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
37
Sayfa:
165-184
Makale Hakkında:
"Niçin Elvis Presley Einstein'dan daha fazla para kazansın? Kapitalizm ile kolektivizm arasındaki fark nedir? Komünist Sovyetler Birliği'nde neden milyonlarca insan açlıktan öldü? Kapitalizm neden en ahlaklı sistemdir ve neden onun yarattığı refahı ondan başka herhangi bir sistem yaratamaz?" gibi birbirinden farklı soruların yanıtını oldukça sistematik şekilde, dünya siyasi tarihinden örnekler ile açıklayan Ayn Rand, bir sosyal sistemin bireysel hakları tanıması ve de insan ilişkilerinde fiziksel gücü yasaklaması gerektiğini söylüyor. Bu sistemin de kapitalizm olduğunu ve sadece onun objektif değerler teorisine dayandığını vurguluyor. Kapitalizmin insanı feda etmeden zenginlik yarattığını söyleyen Rand, kapitalizme en büyük zararı onun düşmanlarının değil, tek akılcı ve ahlâklı sistem olan kapitalizmi akılcılık ve ahlâklılık dışında her türlü gerekçeyle savunmaya kalkışan insanların verdiğini söyleyerek ilginç bir yaklaşım sergiliyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt