Savaş, Barış ve Devlet
Çevirmen:
Ünsal Çetin
Yazar Hakkında:
Avusturya Okulu iktisatçısı ve Amerikan entelektüelidir. Modern liberteryenizm, serbest piyasa anarşizmi üzerine çalışmış ve anarko–kapitalizm kavramının yaygınca kullanılmasına neden olmuştur. Yirminin üzerinde kitap yazmıştır ve sadece iktisat bilimiyle değil, erken jazz tarihi dönemi, Alman Barok kilise mimarisi, peynir, sinema gibi birçok farklı konu ile ilgilenmiştir. Avusturya Okulu'nun kendiliğinden doğan düzen kavramı üzerinden serbest piyasa ve finansal piyasalar konularını incelemiştir. Devletin ekonomideki yerini hem iktisadi anlamda hem de siyasal anlamda sert bir şekilde eleştirmiştir.
Avusturya Okulu'nun en önemli isimlerinden olan Ludwig von Mises'in geliştirdiği insan davranışı biliminin anlaşılabilmesi adına yazdığı Man, Economy and State (İnsan, İktisat ve Devlet) oldukça ses getirmiştir.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://murrayrothbard.com/
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış-Bahar 2006
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
41-42
Sayfa:
5-16
Makale Hakkında:
Liberal değerlere bağlı olan bir kişinin nükleer ve diğer tüm kitle imha silahlarına karşı duruşu ne olmalıdır? Bir liberale göre zorunlu askerlik meşru mudur? Endüstriyel bir ülkenin gelişmemiş başka bir ülkeye demokrasi ya da başka bir nedenle müdahalesi ahlaki midir? Bu soruların yanıtlarını bulacağınız makalenin yazarı Murray N. Rothbard sadece Amerikan liberalleri için değil, hem hayatta iken hem de ölümünden sonra, özgür düşünceye ilgi duyan dünyanın dört bir yanındaki insanlar için ilham kaynağı olmuştur. "Savaş, Barış ve Devlet" makalesi de hem içeriği ve anlaşılırlığı hem de tutarlılığı ile liberal literatürde hak ettiği yeri almıştır.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt