Piyasa
Çevirmen:
Atilla Yayla
Yazar Hakkında:
Birleşik Krallık sınırları içinde klasik liberal teorinin önde gelen savunucularındandı Norman Barry. Barry'nin çalışmaları çalıştığı üniversite Buckingham Üniversitesi'nin de ününü arttırmıştı. 2005 yılında Libertarian Alliance (LA) tarafından "Liberty in Theory" hayat boyu ödülünü kazandı. Exeter Üniversitesi mezunu olan Barry, Belfast Queen Üniversitesi'nde ve The University of Central England'da akademisyenlik yapmıştır.
20. yüzyılın klasik liberal toplum ve siyaset felsefesinin önde gelen temsilcilerinden biri olan Profesör Barry'nin yazıları Liberal Düşünce Topluluğu tarafından Türkçeye kazandırılmıştır. Eserlerinden bazıları şunlardır: Hayek's Social Economic Philosophy (1979); An Introduction to the Modern Political Theory (1981,1989, 1995); On Classical Liberalism an Libertarianism (1986); The New Right (1987; C. Aykan tarafından yapılan Türkçe çevirisi "Yeni Sağ" adıyla 1989 yılında yayımlanmıştır); Invisible Hand in Economics and Enterprise (1991); Classical Liberalism in the Age of Post – Communism (1996).
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2002
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
1
Sayfa:
29-32
Makale Hakkında:
Piyasanın ne demek olduğunu ve hangi dinamikler ile etkin bir piyasaya sahip olunabileceğini anlatan Norman Barry özellikle kişisel mülkiyet ile piyasanın pozitif ilişkisine vurgu yapıyor. Mises, Hayek ve Smith'e atıflarda bulunan Barry, piyasayı bir süreç olarak görmemiz gerektiğini ve kâr motifi ile girişimciliğin de böyle bir sürecin temel unsurları olacağını karşılaştırmalı şekilde oldukça net ortaya koyuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt