Serbest Piyasa Ekonomisi ile İslami Gelenek Uyuşur mu?
Yazar Hakkında:
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nün 3. sınıfında iken Felsefe bölümüne geçiş yapmış olan Ertit lisansını ODTÜ-Felsefe Bölümü'nden almıştır. Ertit yüksek lisansını Belçika'daki Katolik Leuven Üniversitesi'nin Avrupa Çalışmaları Bölümü'nden "Avrupa Sekülerleşme Tarihi" üzerine yazdığı tez ile almıştır. İkinci yüksek lisansını ise Fransa-Nice merkezli Avrupa Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nde Türkiye'nin sekülarizm tarihi üzerine yaptığı çalışma ile almıştır. Halen Hollanda'daki Radboud Üniversitesi'nde Din Sosyolojisi alanında doktora çalışmalarına devam eden Ertit 2008 yılında Amerikalı düşünce kuruluşu olan ATLAS Economic Forum'unun "İbn-i Haldun" adına düzenlediği makale yarışmasında "The Articulation of Islamic Practices and Free Market Principles – Not That Far From Reality" adlı çalışması ile birincilik ödülü almıştır. Çalışma alanları içerisinde sekülerleşme, sekülerleşme tarihi, laiklik, post-seküler toplum, liberalizm ve Batı Medeniyeti Modernleşme Tarihi olan Ertit, 2008-2009 yılları arasında Ludwig von Mises Enstitüsü'nün Brüksel merkezli gençlik kuruluşunun yönetim kurulunda yer almıştır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
v.ertit@phil.ru.nl
Yayınlandığı Kaynak:
http://atlasnetwork.org/, http://www.freemarketmonument.org/principles.php
Yayınlandığı Tarih:
2009
Makale Hakkında:
2008 Ibn-i Haldun Makale Yarışması için kaleme alınmış olan bu eserde Ertit, İslami ülkelerin neden serbest piyasa ekonomisi ile aralarının iyi olmadığını sorguluyor. İslami geleneğin kendisinden mi kaynaklı bu durum yoksa günümüzün İslami ülkelerinde gücü eline geçiren kişilerin, grupların, ailelerin, partilerin İslami gelenekten bağımsız olarak sergiledikleri yönetim anlayışından mı? Bu soruya tarihsel perspektif ile yanıt arayan Ertit, ayrıca İslam'ın toplumsal hayata müdahalesinin bariz şekilde hissedildiği ülkelerde serbest piyasa ekonomisinin nasıl yaygınlaştırabileceğine dair fikirlerini ortaya koyuyor. Somut önerilerin yer aldığı makalede tarihsel kaynaklardan yola çıkılarak günümüzün kumandacı ekonomilerine sahip ve ekonomik özgürlüklere mesafeli olan İslami devletleri ile onların serbest piyasayla arasındaki ilişki etraflıca inceleniyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt