Uluslararası Ticareti Savunanların Özür Dilemeleri Gerekmez
Çevirmen:
Veysel Aratlıoğlu
Yazar Hakkında:
1962 doğumlu Tyler Cowen Amerikalı ekonomist, yazar ve akademisyendir. George Mason Üniversitesi'nde Holbert C Harris Ekonomi Kürsüsü profesörüdür. 15 yaşında şimdiye kadarki en geç New Jersey Eyaleti satranç şampiyonu oldu. Cowen 1983'te George Mason Üniversitesi'nden Ekonomi lisans derecesi ve 1987'de Harvard Üniversitesi'nden aynı alanda doktora derecesi aldı. Harvard Üniversitesi'ndeki danışmanı 2005 Nobel Ekonomi Ödülünü kazanan oyun kuramcısı Thomas Schelling olmuştur. Şu anda New York Times'da köşe yazarıdır. Ayrıca The New Republic, The Wall Street Journal, Forbes, Newsweek ve The Wilson Quarterly'de yazıları yayımlanmaktadır. Cowen Şubat 2011'de The Economist tarafından son on senenin en etkili ekonomistlerinden biri olarak adlandırıldı.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
tcowen@gmu.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
İlkbahar 2008
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
50
Sayfa:
223-226
Makale Hakkında:
George Mason Üniversitesi'nde iktisat profesörü olan Tyler Cowen tarafından International Herald Tribune'de yayınlanan bu yazı, üzerinde pek düşünülmeden ve yeterli bilgi sahibi olunmadan tekrarlanan küreselleşme hakkındaki bazı çok bilindik klişeleri masaya yatırıyor. Küreselleşmenin faydalarını anlatan birisine getirilen ilk eleştirilerden biri bunun Çin'deki ve diğer ucuz iş gücüne sahip ülkelerdeki işçiler pahasına olduğudur. Hâlbuki Cowen küreselleşme ile birlikte son 20 senede 400 milyon Çinlinin daha iyi yaşam şartlarına ulaştıklarını ortaya koyuyor. Aynı şekilde küreselleşmenin -ticaretin serbestleşmesinin- ülkelerin yoksul halklarının alım gücünü yükselttiğini gösteriyor. Bu ve buna benzer onca nedenden dolayı halkların yaşam standardını yükselten küreselleşmenin, onu savunanlar tarafından çok daha gür şekilde savunulması gerektiğini, bunun için yeterli istatistiki bilgilere sahip olduğumuzu ortaya koyuyor Cowen.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt