Liberalizm Gizli Bir Din Düşmanı mı?
Yazar Hakkında:
Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü'nde öğretim üyesidir. Doktorasını Birmingham Üniversitesi'nde "Gazali, Ataullah el İskenderi ve Muhammed İkbal Bağlamında Din Psikolojisinde İbadet" başlıklı çalışması ile 2001 yılında tamamlamıştır. Sambur'un din özgürlüğü, İslâm ve demokrasi, Hıristiyan teolojisi, modern İslâm düşüncesi, İslâm mistisizmi, dünya dinlerinde ruhaniyet, dinler-arası ilişkiler, din ve küreselleşme konularında çalışmaları bulunmaktadır. Sivildüşünce.com, Stratejikboyut.com gibi çeşitli sitelerde yazarlık yapan Sambur, Liberal Düşünce Topluluğu'nun Din ve Hürriyet Araştırmaları Merkezi'nin direktörüdür.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
bsambur@yahoo.co.uk
Yayınlandığı Kaynak:
http://www.stratejikboyut.com/
Yayınlandığı Tarih:
2010
Makale Hakkında:
Bilal Sambur, dindar insanların liberalizme yönelttiği eleştirileri ikiye ayırıyor. Birinci eleştiri liberalizmin bireyi tanrılaştırması, ikinci eleştiri ise liberalizmin bireyi hiçbir ahlaki ve insani kaygısı olmayan bir mahlûk yapması. "Liberalizm Gizli Bir Din Düşmanı mı?" makalesinde, Sambur liberal bir perspektiften bu iki eleştiriye yanıtlar getirmiş. Bu yanıtlar ile birlikte liberalizm-tanrı, liberalizm-inanç, liberalizm-din özgürlüğü gibi konular hakkında da herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde liberal duruşu ortaya koyan Sambur'un makalesi özellikle liberalizm ve din arasındaki ilişkiyi merak edenler için ufuk açıcı bir makale olma özelliği taşıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt