Acil Durumlar Etiği
Yazar:
Ayn Rand
Çevirmen:
Necdet Kandemir
Yazar Hakkında:
Ayn Rand Rus asıllı Amerikalı filozof, romancı, oyun yazarı ve senaristtir. Ününü özellikle yüzbinlerce baskı yapan "Hayatın Kaynağı" ve "Atlas Vazgeçti" kitaplarına borçludur. Ayrıca objektivizm adını verdiği kendine özgü felsefi sistemin de kurucusudur.
1905 yılında doğan Rand, tarih ve felsefe eğitimini Rusya'da aldıktan sonra Amerika'ya göç etti. Senarist olarak Hollywood'da çalışan Rand'ın, kendisini ünlü eden kitabı "Hayatın Kaynağı" çıkana kadar başarısız birkaç roman denemesi daha olmuştu. Kendi felsefi sistemi olan objektivizmde, Rand bilgiye ulaşmak için tek yolun aklı olduğunu belirtiyor. Bireylerin kendilerini toplum için feda etmesinin ahlaklı olmadığını düşünen Rand'ın fikirleri ve eserleri akademik dünyada çoğu kez küçümsenmiş ve de ciddiye alınmamıştır. Ancak özellikle liberaller arasında büyük bir saygınlığı olan Rand'ın dünya üzerinde hem kendisinin hem de felsefesi objektivizmin yüzbinlerce takipçisi vardır.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.aynrand.org
Yayınlandığı Kaynak:
Bencilliğin Erdemi
Yayınlandığı Tarih:
2006
Yayın Evi:
Plato Yayınları
Sayfa:
60-71
Makale Hakkında:
İnsanlar arasında altruizm (diğergamlık), yani insanın başkalarının iyiliği için kendi hayatını feda etmesi iyi bir erdem olarak kabul edilir. Özellikle kolektivistler tarafından bu ahlak iyi bir dünyanın üstünde yükseleceği temel olarak kabul edilir. Ancak Ayn Rand altruizm ahlakına karşı çıkıyor. Ona göre bu altruist bakış açısı "insanın bizzat doğası gereği çaresiz ve mahvolmaya mahkûm olduğu, insan için başarı ve mutluluğun söz konusu olmadığı" teorisine dayanıyor. O nedenle de altruizmin kendisinin insanı kişiliksizleştirdiğini düşünüyor Rand. Sadece objektif rasyonel aklın bize hangi değerlerin hiyerarşisine uygun olarak davranacağımızı söyleyebileceğini belirten Rand, daha değerli bir şeyi daha az değerli bir şey karşılığında feda etmenin altruistik ahlakın özelliği olduğunu vurguluyor. Rand bu makalesinde de neden altruist ahlak anlayışının "kendine saygı eksikliği, başkalarına saygının olmayışı ve etiğe karşı bir kayıtsızlık" olduğunu çarpıcı örnekler ile anlatıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt