Robert Nozick: Anarko-Kapitalizme Karşı Minarkizm
Yazar Hakkında:
Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde, yüksek lisans eğitimini Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde ve doktora eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamladı. 1998 - 2000 yılları arasında Birleşmiş Milletler Kadının Kalkınmaya Katılımını Güçlendirme Ulusal Programı Projesi'nde proje asistanlığı görevini yürüttü. 1998 – 2001 yılları arasında Liberal Düşünce Dergisi yardımcı editörlüğü görevini üstlendi. ABD'de bulunan The Leadership Institute'de 2001 yılı içinde bir süre stajerlik yaptı. "Yasal ve Sosyal Çerçevede Türkiye'de İfade Hürriyeti: Sınırlamalar, Tavsiyeler ve Teşvikler" başlıklı Avrupa Komisyonu Projesinde görev aldı. 2002 – 2008 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Halen aynı üniversitede yardımcı doçent olarak görev yapmakta olan Uslu'nun "Doğal Hukuk ve Doğal Haklar" adlı eseri bulunmaktadır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
caktuslu@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz-Sonbahar 2007
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
47-48
Sayfa:
143-169
Makale Hakkında:
Robert Nozick 20. yüzyılın en önemli liberteryen filozoflarından biridir. Özellikle John Rawls'ın "Bir Adalet Teorisi" adlı eserine karşı yazmış olduğu "Anarşi, Devlet ve Ütopya" bir başyapıt olarak kabul edilir. Ancak Cennet Uslu, Nozick'in minimal devlet fikrini devlet-sevicilerin fikirleri ile kıyaslayarak değil, aksine anarko-kapitalistlerin, yani devletin varlığına tümden karşı çıkan liberteryenlerin eleştirileri doğrultusunda inceliyor. Uslu, öncelikle Nozick'in sınırlı devleti nasıl ahlâken meşrulaştırdığını oldukça detaylı şekilde birinci el kaynaklara bağlı kalarak orta koyuyor. Hemen ardından Nozick'in başta Murray Rothbard olmak üzere anarko-kapitalistlerin "keskin ve zorlayıcı" eleştirileri karşısında neden zor durumda kaldığını anlatıyor. Uslu son 30 seneye damgasını vuran çok önemli liberal bir tartışmayı -minimal devlet mi yoksa serbest piyasa anarşizmi mi- akıcı üslubu ve literatüre olan hakimiyeti ile okuyucuya sunuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt