Liberal İktisat ve Krizler: Her Seferinde Haklı Çıkan Paradigma
Yazar Hakkında:
1984 yılında Gaziantep'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği lisans, İngiltere'de bulunan Warwick Üniversitesi'nde de Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesi aldı. 2006 yılında kurulan liberal gençlik think tanki 3H Hareketi'nin kurucu üyesi ve genel koordinatörü olarak birçok etkinliğin organizasyonunda bizzat yer alan Akalın'ın, aynı zamanda Radikal, Taraf, Dünya, Star gibi ulusal gazetelerde çeşitli makaleleri yayımlandı. Kendisi an itibariyle finans sektöründe analist olarak çalışmakta ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde iktisat alanında doktora öğrenimini sürdürmektedir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
akalpineer@gmail.com
Yayınlandığı Kaynak:
EskiYeni Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
2010
Yayın Evi:
FCR Yayın
Sayı:
10
Sayfa:
60-71
Makale Hakkında:
Özellikle ekonomik gidişatın kötü olduğu dönemlerde "kriz vahşi kapitalizmin sonucudur" cümlesini çok duyarız. Ekonomik krizleri serbest piyasa ekonomisine bağlamak bir nevi herkesin görevidir. Ancak serbest piyasa ekonomisini savunanların görevi de bıkmadan usanmadan bu düşüncede olanlara hangi noktalarda bilgi eksilikleri olduğunu ve bu nedenle de sağlam argümanlar ortaya koyamadıklarını göstermektir. Bu insanlardan biri de Alper Akalın. Sadece 2008 yılındaki büyük ekonomik krizi değil 1970 ve 1929 büyük krizlerini de masaya yatıran Akalın, bu krizlerin piyasadan kaynaklı olmadığını, aksine, devletin piyasaya müdahalesi sonucu ortaya çıktığını sağlam argümanlar ile ortaya koyuyor. Akalın'ın tarihsel analizleri, iktisat literatürüne olan hakimiyeti, kendini kolay ve anlaşılır şekilde ifade eden üslubu makalesini oldukça okunur hale getiriyor. Özellikle "ekonomik krizler piyasanın suçudur" yanlış fikrine sahip olanların "devlet müdahalesinin yarattığı sonuçlar"ı görmeleri açısından ufuk açıcı bir makale özelliği taşıyor Akalın'ın makalesi.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt