Küresel Isınmaya Uyum Sağlama Konusunda Piyasa Kurumlarının Rolü
Çevirmen:
Yusuf Şahin
Yazar Hakkında:
Ekonomi dalında master derecesini Edinburgh Üniversitesi'nden almıştır. Ardından Çevre Ekonomisi alanında London College'dan ikinci bir master derecesi daha almıştır. Frankfurt'taki Commerzbank'ta analist olarak bir müddet çalışan Morris ardından Londra'da Institute of Economic Affairs (IEA)'de araştırmacı pozisyonunda çalışmıştır. 30'un üstünde makalesi yayımlanmış, 2 kitabın editörlüğünü yapmış olan Morris, IEA'daki çalışmaları devam ederken Westminster Üniversitesi'nden Hukuk lisansı almış ve Cambridge Üniversitesi'nden de Mphil (doktora yeterlilik yılı) almıştır. 2001 yılında IEA'dan ayrılan Morris International Policy Network'u (IPN) kurmuştur. Şu an halen Policy Network'ün başkanlığını ve Reason Vakfı'nın başkan yardımcılığı görevlerini yürütmektedir. IPN'deki görevinin yanında Buckingham Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisidir, Electronic Journal of Sustainable Development(www.ejsd.org)'ın yardımcı editörlüğünü yapmaktadır ve IEA'nın akademik danışma kurulu üyeliğini yapmaktadır. Ayrıca CNN başta olmak üzere birçok televizyon programında ya da haber bültenlerinde küreselleşme ve çevre konularında konuşmacı olarak yer almaktadır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
jmorris@policynetwork.net
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz-Sonbahar 2007
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
47-48
Sayfa:
23-27
Makale Hakkında:
Soruyu suratımıza çarpıyor Julian Morris. Mademki küresel ısınma deniz seviyesinde olan ülkeleri önce vuracaktır, neden deniz seviyesinin altında bir ülke olan Hollanda ondan çok daha yüksek olan Bangladeş ile kıyaslandığında su taşkınları ile karşılaşmıyor? Neden Çin, Bangladeş ve diğer onca ülke seller ile boğuşurken, deniz seviyesinin altında olan bir ülke bu sorunları yaşamıyor? Neden küresel ısınmanın sebep olduğu düşünülen aşırı sıcaklar, yağışlar, soğuklar ve iklim değişiklikleri bazı ülkelerde can kaybına neden olmaz iken, kimi ülkelerde yüzlerce hatta binlerce kişinin ölmesine sebep oluyor?
Bu noktadan sonra felaketlerin ardından ortaya çıkan zararın sebebini küresel ısınmaya bağlamak sağlam bir argüman haline gelmiyor. Zira böyle bir gerçeklik var ise çevre uzmanı olan Morris neden bunun etkilerini farklı yaşadığımızı soruyor. Morris'in tespiti oldukça basit ama ezber bozucu. Akla da iyimser Rousseau'nun, Lizbon Depremini yaşayan kötümser Voltaire'e cevap niteliğinde söylediği sözü getiriyor: "Deprem değil yoksulluk insanı öldürüyor." Morris iklim değişikliğinin etkilerinden göreceli olarak hep yoksulların zarar gördüğünü söylüyor. Yapılması gerekenin insanları zenginleştirmek olduğunu vurgulayan Morris bunun nasıl yapılacağını da 6 madde şeklinde özetliyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt